Blisko WrocławiaDolny ŚląskSamorządWideo/Galerie

Dolny Śląsk: 7 obwodnic, 1 nowa linia kolejowa i 1 nowe miasto – wizyta premiera Mateusza Morawieckiego dodaje energii samorządom [VIDEO]

1

Po kilku godzinach spędzonych przed południem na Górnym Śląsku, w minioną sobotę premier Mateusz Morawiecki, przebywał na Dolnym Śląsku.

Odwiedził Złoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki, Duszniki Zdrój i Niemczę. Był także we Wrocławiu, a w niedzielę Krosnowice. Wszystkie spotkania były okazją do rozmów z samorządowcami i mieszkańcami gmin. Zobacz nasze video.

W Złotym Stoku premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami. Na Rynku szefa rządu powitała burmistrz Grażyną Orczyk. Premier podczas wizyty przekazał mieszkańcom wiadomość na temat długo oczekiwanej w tym mieście inwestycji. Obwodnica Złotego Stoku została ujęta w rządowym programie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych. Poza tym miastem, na liście siedmiu dolnośląskich obwodnic są też Głogów i Legnica. Mateusz Morawiecki odwiedził Muzeum Kopalni Złota – miejscową atrakcję turystyczną przyciągającą coraz liczniej turystów.

W Kamieńcu Ząbkowickim premier Mateusz Morawiecki z zainteresowaniem oglądał wnętrza zabytkowego Pałacu Marianny Orańskiej, a także prezentacje ukazujące historię i walory architektoniczne oraz krajobrazowe zespołu pałacowo-parkowego. Z roku na rok to miejsce odwiedza coraz więcej turystów z kraju i zza granicy. Podziwiał panoramę Kamieńca Ząbkowickiego i okolicznych miejscowości z tarasu pałacowego. Wpisał się także do księgi pamiątkowej. W trakcie briefingu dla mediów premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że całe założenie pałacowo-parkowe mogłoby obdarować swoją historią i pięknem resztę Polski i nawiązał do historii tego miejsca. Zapewnił, że państwo polskie będzie wspomagać działania służące przywracaniu skarbów kultury materialnej do ich dawnej świetności. Pan premier, odnosząc się do wniosku Gminy Kamieniec Ząbkowicki z 24 stycznia 2020 r. zadeklarował rekomendowanie Radzie Ministrów RP podjęcie uchwały o nadaniu Kamieńcowi Ząbkowickiemu praw miejskich od 1 stycznia 2021 r.

Następny etap sobotniej wizyty to Duszniki Zdrój, gdzie premier uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy sponsorskiej. Stadion Duszniki Arena to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa biegowego i biathlonu w Polsce, który teraz zyskał tytularnego sponsora – firmę Tauron Energia. Premier, którego podejmował burmistrz Piotr Lewandowski, podkreślił znaczenie współpracy rządu oraz samorządu, która jak stwierdził może przynieść dużo dobrego dla mieszkańców, sportu i zdrowia.

Ostatnim punktem sobotniej trasy podróży premiera Mateusza Morawieckiego po Dolnym Śląsku była Niemcza, gdzie powitany został przez burmistrza Jarosława Węglowskiego. Szef rządu zapowiedział przywrócenie ruchu kolejowego na linii 310, dzięki czemu mieszkańcy Piławy Górnej, Niemczy, Łagiewnik, Kobierzyc po wielu latach przerwy odzyskają połączenie kolejowe z Wrocławiem. Chcemy krok po kroku przywracać połączenia komunikacyjne pomiędzy takimi miastami. To zwiększy mobilność mieszkańców oraz możliwości uzyskania dobrego miejsca pracy – powiedział na zakończenie premier.

W czasie całej sobotniej podróży premierowi towarzyszyli: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, poseł Marcin Gwóźdź, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko, a w Dusznikach Zdroju był też obecny marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

RELACJA VIDEO: Dariusz Nowakowski

 

Gorące spotkanie w Gryfii – będziemy kibicować naszym

Poprzedni artykuł

Kierowca starał się zwrócić uwagę na siebie – miał poważny powód

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] Ambitny plan rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim zakłada nie tylko odtworzenie unikatowego zabytku architektury i krajobrazu, ale też nadanie mu nowych walorów, dzięki którym pałac i park stanowić będą – jeszcze bardziej niż dotąd – miejsce atrakcyjne dla miłośników kultury i historii oraz dla turystów. Te zalety dostrzegł podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki, co relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu. […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.