Dolnośląska obława policjantów na kierowców po alkoholu i narkotykach

Fot. Dolnośląska Policja.

W pierwszy dzień grudnia na drogach Dolnego Śląska odbyła się zmasowana akcja policyjna pod nazwą „Alkohol i Narkotyki”. Celem działań było zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez wyeliminowanie kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

W tym artykule przeczytasz:

  • Ilu policjantów zaangażowano w akcję Alkohol i Narkotyki na Dolnym Śląsku.
  • Jak dużo kierowców wsiadło za kółko po alkoholu na dolnośląskich drogach.
  • W jaki sposób policja będzie zmniejszać liczbę pijanych kierowców na trasach.
Fot. Dolnośląska Policja.
Dwa tysiące kontroli drogowych w całym regionie

Do działań zaangażowano 364 funkcjonariuszy, którzy w ciągu dnia przeprowadzili blisko 2 tysiące kontroli drogowych. Kontrole objęły szczególnie kierowców stwarzających zagrożenie na drogach oraz tych, którzy lekceważą przepisy.

Statystyki akcji są niepokojące. 35 osób prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości, a kolejnych 36 wsiadło „za kółko” po spożyciu alkoholu. Policjanci zatrzymali również 3 kierowców znajdujących się pod wpływem narkotyków. Podczas kontroli ujawniono także 10 osób, które kierowały pojazdami pomimo aktywnego sądowego zakazu, a 6 kolejnych mimo cofniętych uprawnień.

Jedyna wiarygodna metoda określenia stężenia alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków znacznie zwiększa ryzyko wypadków. Prowadzenie pojazdu wymaga precyzyjnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ większość informacji potrzebnych kierowcy podczas jazdy pochodzi ze wzroku.

– Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol. Przypominamy, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać między innymi w większości jednostek policji – wylicza st. asp. Łukasz Porębski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierowców na drogach

Alkohol i podobnie działające środki spowalniają reakcje, zaburzają ocenę odległości i prędkości, ograniczają pole widzenia oraz powodują błędy w ocenie sytuacji na drodze.

Akcja „Alkohol i Narkotyki” jest częścią stałych działań dolnośląskiej policji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminowanie kierowców stwarzających zagrożenie. Funkcjonariusze podkreślają, że podobne kontrole będą kontynuowane, aby skutecznie zmniejszać liczbę nietrzeźwych kierowców na drogach Dolnego Śląska.

Show Comments (0) Hide Comments (0)
guest

0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów

Dołącz do newslettera!

Co słychać we Wrocławiu? Sprawdź pierwszy. Nie przegap tego, o czym mówi miasto

Zapisując się, akceptujesz nasz Regulamin oraz Politykę prywatności. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki newslettera.