Wrocławscy uczniowie i przedszkolaki rozpoczynają rok szkolny na rowerach i hulajnogach – 7 września rusza Rowerowy Maj DOGRYWKA. Na rolkach, na rowerze, hulajnogą lub na deskorolce – nie ważne czym, ważne, że aktywnie, bo właśnie takie dojazdy do szkoły i przedszkola są punktowane w ramach konkursu Rowerowy Maj DOGRYWKA.
Rowerowy Maj DOGRYWKA, to nasza wrocławska odpowiedź na to, aby rok szkolny nie tylko kończyć na rowerach, jak w przypadku majowej kampanii, ale również na rowerach zaczynać. Ruszamy 7 września, a aktywne dojazdy do szkoły będą punktowane do 22 września, czyli Europejskiego Dnia Bez Samochodu – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.
To już druga odsłona konkursu. W ubiegłym roku przystąpiły do niego dzieci z 45 wrocławskich szkół i przedszkoli – w sumie 274 klasy i grupy przedszkolne.
Zależało nam na tym, aby dzieci w klasach i grupach wzajemnie się motywowały. Im więcej osób dojeżdżało w aktywny sposób na zajęcia, tym lepszy wynik całej grupy lub klasy i większe szanse na nagrodę – mówi Ewa Macała koordynatorka akcji z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW. – W tym roku znowu nagrodzimy 100 najbardziej aktywnych drużyn, a do wygrania będą grupowe vouchery na projekcje filmowe w kinie Nowe Horyzonty – dodaje.
Konkurs Rowerowy Maj DOGRYWKA potrwa od 7 do 22 września, kiedy to przypada Europejski Dzień bez Samochodu.
Aktywna mobilność uczniów przez cały rok!
Udział w akcji Rowerowy Maj DOGRYWKA jest jednym z elementów punktowanych w konkursie na „Najbardziej mobilnie aktywną szkołę we Wrocławiu”. Wyniki pierwszej edycji poznaliśmy na początku tego roku szkolnego.
Najbardziej mobilnie aktywną szkołą we Wrocławiu została Szkoła Podstawowa nr 32 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 i to ona przez cały rok szkolny 2023/2024 będzie z dumą nosić ten tytuł.
W konkursie na Najbardziej mobilnie aktywną szkołę we Wrocławiu punktowanych jest w sumie 7 działań, za które maksymalnie szkoły mogą otrzymać 100 punktów.
Prowadzenie kursów na kartę rowerową
Udział w kampanii Rowerowy Maj
Udział w kampanii Rowerowy Maj – DOGRYWKA
Udział w zajęciach i działaniach edukacyjnych dot. aktywnej mobilności proponowanych przez urząd
Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową w stylu holenderskim
Dysponowanie odpowiednią liczbą miejsc parkingowych dla rowerów i deskorolek, lub starania o rozwój tej infrastruktury
Dodatkowe działania będące inicjatywą szkoły.
Dla najlepszych szkół przygotowano nagrody pieniężne: I miejsce to 12 000 zł, II miejsce 8 000 złotych, III miejsce 6 000 złotych. Szkoła, która w danym roku zdobędzie I miejsce otrzymuje również przechodnią statuetkę i przez cały rok szkolny będzie korzystać z tytułu “Najbardziej mobilnie aktywnej szkoły we Wrocławiu”.
Informacja prasowa: Urząd Miasta