Mieszkańcy gminy Długołęka mogą w łatwy sposób zweryfikować jakość powietrza w swoim otoczeniu. Czujniki jakości powietrza pilotażowo zainstalowane zostały na budynku urzędu gminy, nowego przedszkola i żłobka w Kiełczowie, a także szkoły podstawowej w Łozinie.

Wyniki są podawane w czasie rzeczywistym. Można je odczytywać za pośrednictwem strony internetowej naszepowietrze.pl, aplikacji mobilnej Syngeos (dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS) oraz za pośrednictwem strony internetowej urzędu.

To nie koniec! Na budynku urzędu gminy został zawieszony panel prezentujący odczyty z wszystkich czujników na bieżąco. Sensor podaje następujące parametry:  stężenie pyłów zawieszonych – czyli tak zwanego ,,smogu”, pyły PM1, PM2,5, PM10 (wyniki prezentowane są procentowo oraz za pomocą kolorów), a dodatkowo mierzy wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę.

— Zachęcamy do korzystania z informacji przesyłanych przez system. Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób, szczególnie narażonych na działanie smogu. W tej grupie są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami układu oddechowego — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

CZYTAJ TAKŻE: Fala inwestycji w podwrocławskiej gminie Długołęka. Rozmawiamy z wójtem [WYWIAD]

Montaż czujników ma działać prewencyjnie, uświadamiając mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach, czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem oraz jak istotna jest sama technika rozpalania w piecach – tzw. palenie od góry.

Dzisiaj rekord zakażeń COVID-19. Dochodzimy do szczytu czwartej fali

Poprzedni artykuł

Radni i prezydent Sutryk podniosą sobie pensje? Ile zarobią?

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.