W październiku ubiegłego roku samorząd województwa dolnośląskiego zainaugurował program Bezpieczny Junior. Akcja, której partnerami są również dolnośląska policja oraz TVP Wrocław, ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą zażywanie narkotyków i dopalaczy.
W miniony poniedziałek poznaliśmy laureatów konkursu ogłoszonego jesienią. Podczas ubiegłorocznego spotkania, o którym pisaliśmy w naszym portalu, zaprezentowane zostały walizki edukacyjne przeznaczone do profilaktyki antynarkotykowej i odpowiedniego przygotowania rodziców. Każda z nich zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków oraz substancje, które przypominają najbardziej popularne na polskim czarnym rynku środki odurzające. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu i ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Z pomocą takiego narzędzia edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów stanie się znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza. Zakup tych walizek został sfinansowany z budżetu województwa dolnośląskiego.
Osoby zażywające narkotyki potrafią doskonale maskować zarówno posiadanie nielegalnych substancji, jak i swoje uzależnienie. Od tego, czy potrafimy w odpowiednim czasie wykryć zagrożenie zależy życie naszych najbliższych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Porozmawialiśmy na ten temat z komendantem Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadinspektorem Tomaszem Trawińskim. Zastanawialiśmy się jak ta inicjatywa zostanie odebrana, ale na szczęście całe Województwo przyjęło ją bardzo dobrze. Cieszymy się, że program dociera do dużej ilości osób, czujemy się wyróżnieni mając tak wspaniałego partnera, jak marszałek województwa. Lepiej, jak to się mówi, zapobiegać niż leczyć – ocenił szef dolnośląskiej Policji.
Jesienią ubiegłego roku premierę miał krótki film informacyjno-edukacyjny dotyczący zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, wypływających z kontaktu z używkami, dopalaczami i narkotykami, a także ogłoszony został konkurs na stworzenie tzw. MEMA profilaktycznego pod hasłem DOPALACZE – WYPALACZE. Konkurs trwał od 15 października 2019 r. do 25 stycznia tego roku i otwarty był dla uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego. Do Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu wpłynęło ponad 70 prac od 140 uczniów dolnośląskich szkół. Ostatecznie wyłoniono 3 zwycięzców, a 3 prace wyróżniono.
Podczas podsumowania konkursu poznaliśmy laureatów. O wrażenia zapytaliśmy Kacpra z Ząbkowic Śląskich, jednego z autorów wyróżnionych prac. Praca przedstawia mnie z wypaloną dziurą w głowie i Jędrzeja ze związanymi rękami. Wpadliśmy na taki pomysł odnośnie tytułu „Dopalacze – wypalacze”, żeby przedstawić, jak mogą na nas działać takie substancje – powiedział nam licealista.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Ewa i Kinga – uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu,
II miejsce: Aneta i Klaudia – uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu,
III miejsce: Martyna i Natalia – uczennice Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich.
Wyróżnione prace:
Kacper i Jędrzej – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich,
Klaudia i Magdalena – uczennice Publicznej Szkoły Branżowej I stopnia im. Matki Teresy Potockiej we Wrocławiu,
Anna i Krzysztof – uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich.
Maciej Fedorczuk