Disc Golf Wrocław to powstały pod koniec 2019 roku klub sportowy, który zarejestrowany został w 2020 roku. Członkowie klubu chcą zarazić swoją nietypową pasją i sprawić, by ta – wciąż mało popularna dyscyplina sportowa – zyskała jak najwięcej rozgłosu.
Prezesem klubu jest Mariusz Kielczyk – organizator mistrzostw Polski w disc golfie w 2018 roku, a w latach 2010-2017 utytułowany gracz dog frisbee, zaś w gronie zawodników są najbardziej utytułowani zawodnicy ultimate frisbee w Polsce – Filip i Łukasz Dobrowolscy, a także Marek Roszczak. Prócz tego klub zrzesza studentów i studentki, przedsiębiorców, przedstawicieli wielu zawodów. Nie brakuje zawodników reprezentujących inne dyscypliny sportu takie jak: ultimate frisbee, dog frisbee, piłki ręcznej i sportów walki.
DISC GOLF, CZYLI O CO CHODZI?
Disc Golf to sport, który powstał na początku XX wieku. To dyscyplina sportu, w której zawodnicy używają latających dysków i rzucają nimi do celu na zasadach podobnych do tych znanych z golfa
Rozgrywka odbywa się na polu złożonym z 9 lub 18 dołków. Gracze zaliczają dołek poprzez rzuty dyskiem w kierunku celu. Pierwszy rzut wykonywany jest z obszaru startowego, a kolejne z miejsca wylądowania dysku aż do osiągnięcia celu. Liczba rzutów wykonanych przez gracza do zaliczenie każdego z dołków jest dodawana, a otrzymaną sumę odejmuje się od liczby „par” (ang. professional average result) pola. Gracze starają się zaliczyć każdy dołek jak najmniejszą liczbą rzutów.
Disc Golf to sport, który uprawiany jest w ponad 40 krajach, Professional Disc Golf Association – główna organizacja zrzeszająca graczy Disc Golfa, liczy ponad 53 000 aktywnych członków.
DISC GOLF, A SPRAWA WROCŁAWSKA
W Polsce póki co brakuje prawdziwego 18-dołkowego pola do gry. Choć ta dyscyplina sportu funkcjonuje w naszym kraju od blisko 10 lat, wciąż nie doczekała się profesjonalizacji.
Wrocławscy gracze trenują we wrocławskich parkach rozstawiając mobilne kosze do gry.
Brak stałego pola uniemożliwia nam propagowanie gry, organizacje turniejów itp. Brak pola to również brak możliwości dla nowych osób do rozpoczęcia swojej przygody z disc golfem. – mówi Piotr Chuchla, jeden z założycieli Disc Golf Wrocław.
Do skali popularności disc golfa jaką mamy w Finlandii jeszcze daleko (1000 pól), ale od czegoś należy zacząć. Czesi organizują około 200 turniejów rocznie, dla kontrastu w Polsce rocznie odbywa się kilkanaście turniejów. Disc golf to sport, który w USA jest transmitowany w ESPN, a jego dużą zaletą jest możliwość uprawiania go nawet w covidowych czasach.

„W 2019 roku powołaliśmy klub Disc Golf Wrocław. Kolejnym krokiem do rozwoju klubu ale też samej dyscypliny sportu jest stworzenie profesjonalnej przestrzeni do trenowania i uprawiania tego sportu. Po rozmowach z ZZM we Wrocławiu postanowiliśmy zgłosić 2 projekty do WBO w 2021 r.” – mówią członkowie wrocławskiego klubu.
To Projekty WBO nr 124 i 247. Zakładają one powstanie bliźniaczych pól do disc golfa w Parku Wschodnim i Parku Szczytnickim.
Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego 9 lub 18-dołkowego pola do gry w disc golfa – dyscypliny, która łączy elementy aktywnego spaceru, rzucania dyskiem i klasycznego golfa. Celem gry w disc golfa jest przejście pola w jak najmniejszej ilości rzutów dyskiem. Planowany obiekt to niewielka zmiana przestrzeni niosąca dużą zmianę społeczną. Teren projektu nie jest ogrodzony i dalej dostępny dla spacerowiczów. Planowane pole do gry wraz z infrastrukturą rozlokowane będzie na ogólnodostępnych terenach Parku Wschodniego. – czytamy w opisie projektu Jakuba Czopka, wiceprezesa Disc Golf Wrocław.
Beneficjentami projektu są wszyscy mieszkańcy Wrocławia i okolic bez względu na wiek oraz gracze przyjezdni z innych miast czy krajów.

DISC GOLF – DLACZEGO WARTO?
Disc golf może stać się dla wrocławian szansą na aktywne spędzanie czasu wolnego. To gra dla każdego, nie mająca ograniczeń wiekowych. To również okazja dla Wrocławia na stanie się centrum sportów dyskowych – wraz z ultimate frisbee i dog frisbee.
Disc golf to fantastyczna zabawa dla wszystkich. Polecam wszystkim. Głosujcie na te projekty.