Digitalizacja substancji zabytkowej – rzeźb, pomników przyrody, budynków czy całych założeń urbanistycznych możliwa jest dzięki nowoczesnym technikom pomiarowym, takim jak skaning laserowy i fotogrametria cyfrowa.
Pamiętając o wspólnym wysiłku Polaków związanym z połączeniem kraju po okresie zaborów oraz jego odbudowie po zniszczeniach wojennych i zmianach granic, obowiązkiem naszego pokolenia jest dbanie o przekazane nam przez poprzednie pokolenia i skomplikowaną historię dziedzictwo kulturowe. Opieka nad zabytkami to m.in. zarówno zabezpieczanie, jak i przywracanie ich walorów. Niezwykle istotne w tym procesie są źródła dokumentujące stan i formę zabytku w różnych epokach. Współczesne techniki pomiarowe, takie jak skaning laserowy czy fotogrametria, pozwalają na dokumentację na poziomie szczegółowości i dokładności nieosiągalnym w przeszłości. Dzięki metryczności i wysokiej rozdzielczości dane takie są nieocenione w projektowaniu prac rewaloryzacyjnych oraz stanowią zabezpieczenie stanu aktualnego pozwalające na jego wierne odtworzenie nawet w przypadku zniszczenia zabytku.
Organizowana przez Fundację Zespół Pałacowo-Parkowy w Bobolicach prelekcja, połączona z pokazem, umożliwi zapoznanie się w teorii i praktyce z technikami i sprzętem stosowanym w inwentaryzacji przestrzennej. Omówione i zaprezentowane zostaną metody i produkty pomiaru, takie jak skaning laserowy oraz fotogrametria UAV (wykorzystująca bezzałogowe aparaty latające). W ramach wydarzenia eksperci z tego zakresu zaprezentują w teorii i praktyce, na czym polega taki pomiar i jak wyglądają jego produkty.