Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać. W weekend zapłacono nim już niemal 3 tys. razy na łączną kwotę ponad 2 mln zł. 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wynosi świadczenie z tytułu bonu turystycznego, o czym informowaliśmy w naszym portalu.

Za pomocą bonu turystycznego można opłacić np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. Bony będą ważne do 31 marca 2022 r. Ministerstwo Rozwoju poinformowało w mediach społecznościowych, że bonami zapłacono przez weekend już niemal 3 000 razy na łączną kwotę 2 286 023 zł. Bon można realizować w 8382 miejscach w Polsce.

  • Pandemia dała się mocno we znaki regionom i samorządom zależnym od turystyki, takim właśnie jak my. Wszelkie inicjatywy i rządowe narzędzia mogące wspomóc ten sektor są jak najbardziej wskazane i wręcz pilnie potrzebne. Bon turystyczny został uruchomiony na półmetku tegorocznych wakacji, zatem trudno określić, czy dźwignie branżę jeszcze w tym sezonie, na co liczyli hotelarze i kwaterodawcy. Jest jednak szansa, że bon zachęci rodziny do podróżowania i będzie jednym z fundamentów odbudowywania krajowej turystyki – ocenia burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.
  • Docierają do mnie sygnały, że nasi przedsiębiorcy będą chcieli zarejestrować się w bazie podmiotów umożliwiających płacenie bonem turystycznym. Co prawda, na razie bardzo nie odczuliśmy zmniejszonego ruchu turystycznego i w lipcu nasze obiekty turystyczne miały pełne obłożenie, ale nie wiadomo, jak będzie w sierpniu. Jeśli dzięki bonowi kilka osób więcej zdecyduje się na wypoczynek w naszej gminie, to dobrze – komentuje wójt gminy Piecki Agnieszka Kurczewska.
  • Na lipcową poprawę na rynku turystycznym zwraca uwagę również prezydent Torunia Michał Zaleski: Lipcową poprawę na rynku zawdzięczamy przede wszystkim polskim turystom indywidualnym, którzy w te wakacje wybierają najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce, takie jak Toruń. Zauważalny jest wzrost liczby przyjazdów rodzinnych. Można się więc spodziewać, że Polski Bon Turystyczny jeszcze wzmocni tę tendencję, bo przecież jego bezpośrednimi adresatami są dzieci do 18 roku życia podróżujące najczęściej z rodzicami. Dlatego też w dalszym ciągu zachęcamy toruńskie firmy z branży turystycznej do zarejestrowania się w systemie i korzystania z płatności dokonywanych za pomocą bonu. Zakładamy, że przyniesie to dobre efekty dla gospodarki Torunia.
  • Pomysł pozytywnie ocenia też starosta lidzbarski Jan Harhaj: Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami z branży turystycznej, mogę powiedzieć, że pomysł jest bardzo dobry, ta pomoc jest potrzebna. Szkoda, że bon wdrażany jest w okresie wakacyjnym. Ci, co mieli jechać na urlop w sierpniu, to i tak pojadą. Zachęta w postaci bonu bardziej potrzebna byłaby w tzw. martwym okresie turystycznym, np. w listopadzie – uważa samorządowiec. Starosta zwraca też uwagę, że ponieważ bon przysługuje na dziecko, w tym martwym sezonie ze względu na szkołę można będzie korzystać z niego tylko weekendy.

Chcąc skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na PUE ZUS. Osoby, które chcą skorzystać z dodatkowego bonu przysługującego na dziecko z niepełnosprawnością, powinny złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em – napisano w rządowej instrukcji dostępnej po kliknięciu TUTAJ.

Poprzez: Centrum Prasowe PAP

Po 13 latach lub znacznie szybciej – przestępcy trafiają za kratki

Poprzedni artykuł

Już trwa druga wakacyjna akcja honorowego krwiodawstwa – jeszcze zdążysz pod Sky Tower

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.