Radosław Żelezny podpisał kontrakt ze słynnym włoskim Juventusem. 17-letni bramkarz nie jest pierwszym golkiperem, który z FC Wrocław Academy rusza na podbój wielkiego piłkarskiego świata. Czy w stolicy Dolnego Śląska wypracowano model szkolenia bramkarzy i czy we Wrocławiu doczekaliśmy się nowych Szamotuł?
MSP Szamotuły to szkółka piłkarska działająca w Szamotułach, która zasłynęła ze szkolenia bramkarzy. To właśnie tam, pod czujnym okiem Andrzeja Dawidziuka, pierwsze kroki stawiali:
- Łukasz Fabiański (57-krotny reprezentant Polski, obecnie West Ham United, w przeszłości Arsenal i Swansea City, ponad 300 meczów w angielskiej Premier League, 13 meczów w Lidze Mistrzów)
- Łukasz Załuska (1-krotny reprezentant Polski, ponad 100 meczów w Ekstraklasie w barwach Pogoni Szczecin, Wisły Kraków i Korony Kielce, 81 meczów w szkockiej Premiership – występy w barwach Celtiku Glasgow i Dundee United)
- Radosław Cierzniak (1-krotny reprezentant Polski, ponad 100 meczów Ekstraklasie w barwach Legii Warszawa, Wisły Kraków, Amiki Wronki, Korony Kielce i Cracovii, ponad 100 meczów w szkockiej Premiership w barwach Dundee United, występ w Lidze Mistrzów)
- Maciej Gostomski (ponad 100 meczów w Ekstraklasie, między innymi w barwach Lecha Poznań, z którym zdobył mistrzostwo Polski)
Były Szamotuły, będzie Wrocław?
Co prawda do osiągnięć, jakimi mogą się poszczycić w Szamotułach jeszcze we Wrocławiu daleko, ale wszystko przed wychowankami FC Wrocław Academy.
Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy Mateusz Górski – bramkarz FC Wrocław Academy – trafił do słynnego Ajaxu Amsterdam.
DONE DEAL: Mateusz Gorski has joined Ajax from FC Wroclaw, signing a contract until 2019. pic.twitter.com/jrKAVx35LI
— Squawka News (@SquawkaNews) January 24, 2017

#Under17 | Radoslaw Dominik Zelezny è un nuovo giocatore bianconero ⚪️⚫️
Benvenuto! 👋
— JuventusFC Youth (@JuventusFCYouth) September 22, 2022
W Holandii nie udało mu się przebić, wrócił do Polski. Najpierw bronił w pierwszoligowej Puszczy Niepołomice, a dziś jest piłkarzem drugoligowego KKS-u Kalisz.
Mimo tego, że Górski odbił się od Ajaxu, był to sygnał, że FC Wrocław Academy potrafi szkolić bramkarzy. W 2020 roku Fabian Mrozek (który zresztą dziś obchodzi 19. urodziny) trafił do Liverpoolu. Golkiper zaczął grać w zespole U-18 i rozpoczęty niedawno sezon jest jego trzecim na wyspach.
W październiku 2021 roku pojawił się na treningu pierwszego zespołu, gdzie mógł podpatrywać Alissona Beckera – jednego z najlepszych bramkarzy na świecie. Niedawno Mrozek podpisał nowy kontrakt z klubem z Anfield Road. Obowiązuje on do 2024 roku. Co więcej – z zawodnika zadowolony jest Jurgen Klopp. Latem niemiecki szkoleniowiec zabrał 19-letniego Mrozka do 37-osobowej kadry „The Reds” na przedsezonowe tournee w Tajlandii i Singapurze. Było to wielkie wyróżnienie dla młodziana. Co więcej! Mrozek zadebiutował w meczu sparingowym w pierwszym zespole Liverpoolu. W 75. minucie towarzyskiego meczu z Crystal Palace pojawił się na murawie przy wyniku 2:0, zaprezentował się z dobrej strony i co istotne – nie puścił gola.
Miejmy nadzieje, że przed nim wielka przyszłość.
Teraz w ślady Górskiego i Mrozka idzie Radosław Żelezny. To golkiper urodzony w 2006 roku, który już w wieku 12 lat gościł na testach w Sportingu (jeden z najlepszych portugalskich klubów). Trenował również z Paris Saint-Germain i belgijskim Genkiem.
Kilka dni temu oficjalnie podpisał kontrakt z Juventusem. Włosi wierzą, że Żelezny pójdzie w ślady Wojciecha Szczęsnego, który od 2017 roku z powodzeniem broni bramki „Starej Damy”. W klubie z pewnością nie będzie więc osamotniony, bowiem oprócz Szczęsnego w Turynie w tym sezonie występuje Arkadiusz Milik.
Żelezny będzie grać w zespole U-17.
O tym, jak funkcjonuje FC Wrocław Academy mogliście Państwo przeczytać na naszych łamach w wywiadzie z koordynatorem Piotrem Bartyzelem.
Piotr Bartyzel: “Wcale nie trzeba mieć zespołu w Ekstraklasie, by dobrze szkolić.” [WYWIAD]