Rozpoczęły się prace budowlane związane z przenosinami komisariatu przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu. W nowej placówce miejsce zatrudnienia znajdzie ponad 300 osób, wśród nich będą policjanci dzielnicowi, kryminalni, a także śledczy.
Urząd miasta otrzymał wniosek o rozbiórkę komisariatu Wrocław-Stare Miasto w końcówce zeszłego roku. Na przełomie maja i czerwca 2023 roku na ogrodzonym terenie pojawiły się pierwsze maszyny budowlane, lecz póki co trwają prace porządkowe, przygotowujące teren pod nowy budynek.
Umowa z firmą Climamedic odpowiedzialną za budowę została podpisana w listopadzie 2022 roku. Wstępny plan zakłada realizację zlecenia w ciągu 20 miesięcy, a cała inwestycja kosztować będzie ponad 110 milionów złotych.
Nowy komisariat Wrocław-Stare Miasto będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów policji w całym kraju. Czteropiętrowy budynek będzie miejscem pracy nie tylko lokalnych zastępów, ale również stanie się siedzibą zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).
– Obiekt powstanie w technologii budownictwa modułowego 3D i jest to obecnie największa tego typu inwestycja budowlana w polskiej policji – informował o tym projekcie aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak.
Na Trzemeskiej pracować będzie około 200 policjantów (dyżurnych, dzielnicowych, kierowników, a także wydziały prewencji, kryminalny i dochodzeniowo-śledczy) oraz ponad setka funkcjonariuszy i pracowników CBZC. Dojazd do nowego komisariatu będzie bezpośrednio z ulicy Legnickiej. Policja przewiduje, że na przełomie 2023 i 2024 roku budynek będzie oddany do użytku i rozpocznie swoją pracę.
Dlaczego nowy budynek, a nie renowacja starego?
Wybudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku budynek komisariatu Wrocław-Stare Miasto nie przeżył żadnej gruntownej modernizacji. Od 1999 roku zarządcą działki jest komenda wojewódzka. Zarząd policji podjął decyzję o budowie nowego obiektu ze względu na brak możliwości sensownej rozbudowy. Problemem jest nie tylko lokalizacja, ale również konstrukcja i układ pomieszczeń.
– Byłoby to nieuzasadnione także z powodów ekonomicznych, mając na uwadze stan techniczny obiektu oraz założenia planistyczne w aspekcie między innymi istniejących ciągów komunikacyjnych. W związku z tym podjęto decyzję o budowie całkiem nowego obiektu – argumentuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak.
Głównym celem budowy zupełnie nowego obiektu jest bardziej efektywny i bezpośredni kontakt mieszkańców Wrocławia z policjantami. Ogromną zaletą będzie również poprawa warunków pracy funkcjonariuszy.
– Budowa komisariatu Wrocław-Stare Miasto wraz siedzibą wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest bardzo ważnym przedsięwzięciem i jedną z priorytetowych policyjnych inwestycji na Dolnym Śląsku. – Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
Miejmy nadzieję, że nowy budynek będzie również startem z “czystą kartą” dla komisariatu Wrocław-Stare Miasto, który w przeszłości “zasłynął” między innymi bardzo kontrowersyjną historią śmierci Igora Stachowiaka.