Od nowego roku program socjalny 500+ przejdzie dużą rewaluację, dzięki czemu osoby objęte programem będą otrzymywać 800 złotych, zamiast 500zł. Czy można już składać wnioski o 800+? ZUS wyjaśnia szczegóły.
Odpowiedzi na pytania mieszkańców Polski udziela Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku.
– W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski, o 800+ ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż 500+ – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Rzeczniczka prasowa ZUS w naszym województwie zwraca także uwagę na istotę poprawnego wypełnienia wysyłanych wniosków. Najszybciej rozpatrywane są wnioski, które zawierają poprawne dane, takie jak pesel dziecka i numer rachunku bankowego. Bardzo ważne jest także unikanie dublowania wniosków, na przykład poprzez złożenie go zarówno przez mamę i tatę dziecka.
– To są najczęstsze błędy, które powodują, że przyznanie dodatku trwa dużo dłużej wiec zachęcam sprawdzenia wniosku przed wysłaniem i ustalenie z drugim rodzicem, kto wniosek do ZUS wysyła – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
Od 1 czerwca ruszył nowy okres wypłaty 500+
Nowy okres wypłat świadczenia socjalnego na dzieci rozpoczął się 1 czerwca 2023 roku i potrwa do 31 maja 2024 roku. Podajemy szczegóły, jak tego dokonać.
Terminy składania wniosków
Prawidłowo wypełnione wnioski o przyznanie 500+, które zostały wysłane do 30 kwietnia 2023 roku, będą wypłacane przez ZUS do 30 czerwca 2023r.
Od kiedy przyjmowane będą nowe wnioski?
Aby otrzymać 500+ w nowym okresie świadczeniowym (1 czerwca 2023r. – 31 maja 2024r.), należało złożyć wniosek. Przyjmowane były od 1 lutego 2023r. W przypadku nowo narodzonego dziecka, rodzic ma 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeśli będzie on złożony prawidłowo, rodzice otrzymają wyrównanie od dnia narodzin.
Przypominamy, że świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na dziecko do dnia ukończenia 18 urodzin. Wynosi ono 500 złotych miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 250 złotych.
Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Przysługuje każdemu rodzicowi i na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Nie ma kryteriów dochodowych, ograniczających możliwość pobierania 500+. Aby złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, należy wysłać go do ZUS, co jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. W tym celu można skorzystać z aplikacji mobilnej mZUS na smartfony oraz tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub poprzez bankowość elektroniczną.
Zasady wypłaty 500+ na dzieci
Osoby, które prawidłowo wypełniony wniosek przesłały w terminie do 30 kwietnia 2023r., ZUS wypłaci świadczenia do 30 czerwca 2023r.
Jeśli dokonaliście tego w maju, to ZUS wypłaci 500+ do 31 lipca 2023r. wraz z wyrównaniem kwoty od czerwca.
Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, natomiast jeśli złożycie wniosek w lipcu – ZUS wypłaci 500+ do 30 września z wyrównaniem kwoty od lipca.
500+ dla obcokrajowców
Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje także zamieszkałym na terenie Polski obcokrajowcom, którzy są obywatelami Unii Europejskiej, a także pozostałym cudzoziemcom – warunkiem jest zalegalizowanie swojego pobytu na terenie RP. Do wniosku należy wtedy dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, na przykład kartę pobytu z adnotacją “dostęp do rynku pracy”.
Świadczenie przysługuje również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022r. w związku z działaniami wojennymi i zalegalizowali swój pobyt w kraju na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju.
Wniosek należy złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Można go złożyć także poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Wniosek o 500+ z użyciem aplikacji mZUS
Wniosek o przyznanie świadczenia można także złożyć poprzez aplikację mZUS w telefonie lub tablecie. Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store, w zależności od systemu operacyjnego z którego korzysta Wasze urządzenie (Android lub iOS).
Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosku. Jeżeli klient składał już wcześniej taki wniosek, to można skorzystać z opcji autouzupełnienia danych na podstawie poprzedniego okresu rozliczeniowego. Można także je edytować, jeśli uległy zmianie.
Podobnie jak na PUE, dzieci zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, mają już zapamiętane dane z poprzedniego wniosku i można je pobrać automatycznie za pomocą kreatora wniosku. Pozwala to zaoszczędzić czas i nie wpisywać ponownie danych własnoręcznie. Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie na tablecie lub telefonie.