Dziś mija dokładnie czterdzieści lat od „Pielgrzymki Nadziei”, którą odbył Papież Polak – Jan Paweł Drugi – do Wrocławia. Była to pierwsza wizyta Karola Wojtyły w stolicy Dolnego Śląska jako głowy kościoła rzymsko-katolickiego i druga w jego ojczyźnie.
Jan Paweł Drugi odwiedził 21 czerwca 1983 wrocławski tor wyścigów konnych na Partynicach. Tłum, który zgromadził się na mszy świętej prowadzonej przez samą głowę kościoła liczył ponad milion ludzi! Choć wydarzenie mogło wydawać się typowo religijne, to miało zdecydowanie głębszy przekaz i z polskim papieżem utożsamiali się niemal wszyscy Polacy, którzy pragnęli wtedy odzyskania pełnej niepodległości spod radzieckiej opresji.
Władze komunistyczne, które za wszelką cenę chciały uniemożliwić wybór Polaka na papieża, a także kontrolować jego działania podczas samej wizyty, były zdumione i wściekłe zainteresowaniem tym wydarzeniem. Blisko 1,5-milionowa publika była znacznie większa niż na jakimkolwiek prorządowym spotkaniu – dało to wyraźny sygnał społeczny, że Polacy sprzeciwiają się jednoznacznie władzom państwa. Przed samą pielgrzymką Karola Wojtyły do Polski służby komunistyczne ruszyły z kontrakcjami wobec niej i rekwirowały transparenty głoszące takie slogany jak „solidarność z papieżem”. Na próżno.
Podczas prowadzonej przez siebie mszy świętej papież skupił się na istocie pojednania ludności, również tej międzynarodowej, nawiązując do relacji polsko-niemieckich. Za kluczową kwestię uważał budowanie relacji na prawdzie. Odwoływał się do postaci kardynała Bolesława Kominka, ale również do św. Jadwigi Śląskiej i jej związku małżeńskiego z Henrykiem Brodatym. Święta Jadwiga była bowiem narodowości niemieckiej, natomiast Henryk Brodaty nosił między innymi tytuł księcia wrocławskiego.
Od 18 czerwca 2023 roku na wrocławskich Partynicach, a konkretniej na torze wyścigów konnych, oglądać można wystawę poświęconą 40. rocznicy wizyty Jana Pawła Drugiego w tym miejscu. Powstała ona na podstawie legendarnych zdjęć wykonanych przez Romualda Sołdka. Zdjęcia pochodzą z archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Dostępna będzie do 4 lipca, a następnie zostanie przeniesiona pod Centrum Historii Zajezdnia.