Infrastruktura krytyczna to instytucje zapewniające między innymi dostawy wody, prądu, gazu czy ciepła. Są pod szczególną ochroną, ale też wymagają testowania gotowości. Taki test – ćwiczenia służb przeszły zakłady elektrociepłownicze przy ul. Łowieckiej.
Wrocław kontynuuje działania w ramach programu „Bezpieczny Wrocław”, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w mieście. Tym razem były to ćwiczenia służb ratunkowych, które odbyły się w elektrociepłowni Kogeneracja EC przy ul. Łowieckiej, gdzie symulowano sytuację kryzysową, by lepiej przygotować się na ewentualne zagrożenia. Program „Bezpieczny Wrocław”, który rozpoczął się w kwietniu, ma na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, ale także edukację w zakresie reagowania na różne sytuacje kryzysowe, takie jak pożary, wypadki czy klęski żywiołowe. Inicjatywa ta ma również na celu rozwijanie współpracy między różnymi służbami ratunkowymi. Takie programy działają już w innych krajach, jak np. w Szwajcarii czy Szwecji.
Na co dzień wszystkie służby we Wrocławiu współpracują w Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie dyspozytorzy z Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia, Straży Miejskiej i Urzędu Miejskiego koordynują działania. Ważna jest nie tylko codzienna współpraca, ale także ćwiczenia w terenie, zwłaszcza w obiektach o strategicznym znaczeniu. Podczas takich ćwiczeń straż pożarna odgrywa kluczową rolę, a inne formacje wspierają jej działania – podkreśla dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Wrocław Bartłomiej Bajak.
Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru w podajniku węgla, który powstał wskutek przegrzania elementów mechanicznych. Pożar doprowadził do silnego zadymienia w budynku, a dodatkowym utrudnieniem była informacja o pracowniku, który mógł znajdować się na trzecim piętrze.
Obiekty takie jak elektrociepłownia posiadają szereg zabezpieczeń, których celem jest zapewnienie ciągłości pracy. Nie można jednak całkowicie wykluczyć wystąpienia awarii urządzenia, błędu ludzkiego, a nawet celowego działania. W takich sytuacjach straż pożarna musi szybko i sprawnie wejść do akcji. Lepsze poznanie obiektu, możliwych potencjalnych zagrożeń czy też doskonalenie współpracy z innymi służbami i podmiotami ratowniczymi to właśnie cel naszych ćwiczeń – podkreśla zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu st. bryg. Krzysztof Gielsa.
Po przyjeździe na miejsce pierwsze jednostki Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęły rozpoznanie sytuacji i zabezpieczenie terenu. Strażacy podjęli działania ratowniczo-gaśnicze, w tym gaszenie pożaru oraz ewakuację poszkodowanego pracownika. Kluczowym elementem była również szybka akcja odłączenia mediów oraz budowa linii gaśniczej.
W ćwiczeniach udział wzięły różne służby ratownicze, w tym: Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, OSP GRS Starówka i OSP ORW Zorba, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne. Straż Miejska np. zabezpieczała teren przed wejściem postronnych, często bowiem bywa tak, że w przypadku rozległych zdarzeń ucierpieć mogą nieaktywni uczestnicy działań albo osoby postronne. Z kolei strażacy ochotnicy to w życiu zawodowym np. ratownicy medyczni, pielęgniarki, policjanci, wojskowi czy instruktorzy ratownictwa – wysoko wyspecjalizowani ludzie, którzy uzupełniają działania zawodowych strażaków.
Każda jednostka PSP wybiera sobie w swoim rewirze trzy charakterystyczne obiekty, na których przynajmniej raz do roku ćwiczy. To również dobra okazja dla zarządcy takiego obiektu, żeby realnie sprawdzić się w sytuacjach kryzysowych. Zanim na miejsce dotrze straż, zarządca ma własne procedury, które podczas podobnych ćwiczeń ma szansę przetrenować – opisuje dowódca JRG 8 we Wrocławiu bryg. Grzegorz Zmaczyński, podczas ćwiczeń kierujący działaniami ratowniczymi.
- Ćwiczenia w Kogeneracji EC to już kolejne wydarzenie w ramach programu „Bezpieczny Wrocław”. Wcześniej przeprowadzono symulację ewakuacji Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej. W przyszłości planowane są następne manewry, które będą obejmować m.in. zagrożenia terrorystyczne czy klęski żywiołowe.
- Program „Bezpieczny Wrocław” nie tylko zwiększa bezpieczeństwo miasta, ale również buduje społeczną świadomość dotyczącą reagowania w sytuacjach kryzysowych. W nadchodzących miesiącach program będzie kontynuowany i rozwijany, by jeszcze lepiej przygotować miasto na ewentualne kryzysy.
Poprzez: UM Wrocław