Rusza nowy program profilaktyczny przeciwko cukrzycy na Dolnym Śląsku. W ramach programu dzisiaj ruszył konkurs koordynowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.
Wystartować w nim mogą m.in.: szpitale, placówki ochrony zdrowia z terenu województwa dolnośląskiego. Kwota środków europejskich przeznaczonych na sfinansowania zadań objętych konkursem sięga prawie 10 mln zł. Dofinansowanie zostanie podzielone na cztery subregiony (wałbrzyski, wrocławski, jeleniogórski i legnicko-głogowski), a w każdym z nich wybrany zostanie wybrany jeden realizator programu zdrowotnego. Zobacz nasze video.
Rozpoczynamy kolejny, niezwykle istotny program profilaktyczny skierowany do mieszkańców regionu. Doświadczenie pokazuje, że skuteczna profilaktyka może uratować życie, dlatego zachęcam mieszkańców w wieku aktywności zawodowej Dolnego Śląska, aby korzystali z możliwości, jakie dla nich przygotowujemy – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.
Celem Programu jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2 wśród mieszkańców województwa dolnośląskiego w wieku 35-64 lat.
Program jest skierowany do osób, które nie posiadają do tej pory rozpoznanej cukrzycy typu 2 oraz posiadają przynajmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:
osoby z nadwagą lub otyłością
osoby mało aktywne fizycznie
osoby ze stwierdzoną hiperglikemią
osoby z chorobą układu sercowo-naczyniowego
osoby z dyslipidemią
osoby z nadciśnieniem tętniczym
kobiety z zespołem policystycznych jajników
kobiety z przebytą cukrzycą ciążową
kobiety, które urodziły dziecko o wadze powyżej 4kg
osoby z cukrzycą występującą w rodzinie
osoby w stanach generujących insulinoodporność m.in. przewlekle leczonych sterydami, analogami somatostatynami i innymi lekami o działaniu diabetogennym.
Często padają pytania co wspólnego z rynkiem pracy mają programy profilaktyczne. A wbrew pozorom bardzo dużo. Zależy nam, by Dolnoślązacy jak najdłużej mogli pozostawać na rynku pracy, a bardzo często właśnie na przeszkodzie stają sprawy zdrowotne. Samorząd województwa dolnośląskiego od lat angażuje się w działania profilaktyczne w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – wyjaśnia wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Zuzanna Bielawska.
Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić do niewydolności najważniejszych narządów takich jak: serce, mózg czy nerki. Według statystyk tylko połowa chorych wie o swojej dolegliwości i podejmuje leczenie. Zapytaliśmy panią doktor Danutę Żytkiewicz-Jarugę w jaki sposób przed cukrzycą się bronić w codziennym życiu
Krótko mówiąc – należy się badać i zachować umiar w jedzeniu słodyczy i fast food’ów ale przede wszystkim postawić na ruch na świeżym powietrzu. Może wtedy cukrzyca, nazywana przez niektórych „cichym zabójcą” nie dopadnie nas.
Łukasz Ciona