Dzięki mnogości opcji dostępnych na rynku, firmom jest łatwiej znaleźć idealną przestrzeń do pracy dla swoich zespołów.
Jako właściciel przedsiębiorstwa poszukujący idealnego miejsca do pracy, możesz zastanawiać się nad różnymi możliwościami. Lepszym wyborem będzie tradycyjne biuro, czy może przestrzeń coworkingowa bardziej odpowiada potrzebom Twojej organizacji? Obie opcje mają swoje zalety i wady, które postaramy się przedstawić w tym artykule.
· Czym jest przestrzeń coworkingowa?
Przestrzeń coworkingowa to nowoczesne, elastyczne rozwiązanie aranżacji miejsca pracy, które zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców i freelancerów. Jest to innowacyjny koncept wspólnej pracy. Zakłada wynajem powierzchni biurowej dzielonej z innymi profesjonalistami. Charakterystyczna dla przestrzeni coworkingowej jest jej modułowa konstrukcja, pozwalająca na wynajem zarówno pojedynczych biurek w przestrzeni typu open space, jak i prywatnych pomieszczeń. Istotnym elementem jest także dostęp do różnorodnych udogodnień, takich jak sprzęt biurowy (drukarki, skanery, ksero), sale konferencyjne. Co ważne, przestrzenie coworkingowe często oferują elastyczne warunki wynajmu, od stałych miesięcznych abonamentów po wynajem na godziny – oferta dostosowana jest do indywidualnych potrzeb użytkowników.
· Czy coworking jest dla każdego?
Coworking jako nowoczesna i elastyczna forma aranżacji przestrzeni pracy, stanowi atrakcyjną opcję dla wielu przedsiębiorców i freelancerów, lecz niekoniecznie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Charakterystyczna dla coworkingu modułowa konstrukcja i otwarta przestrzeń sprzyjają współpracy, co będzie miało znaczenie dla osób poszukujących interakcji i wymiany pomysłów. Jednakże, dla tych, którzy preferują spokój i prywatność, praca we współdzielonej przestrzeni może okazać się wyzwaniem. Zatem, decydując o wyborze przestrzeni coworkingowych jako środowiska zawodowego, należy zastanowić się nad stylem pracy i potrzebami, by ocenić, czy taka forma aranżacji przestrzeni będzie korzystna dla realizacji zawodowych celów.

photos: Katarzyna Seliga-Wroblewska, Marcin Wroblewski / Fotomohito źródło: mikomaxsmartoffice.com
· Korzystanie z coworkingu w praktyce – korzyści i ograniczenia
Jedną z głównych zalet coworkingu jest możliwość nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i zawodowych. Ma to istotne znaczenie w kontekście środowiska, w którym budowanie sieci kontaktów i dzielenie się wiedzą, są pożądane. Coworking pozwala również na obniżenie kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem tradycyjnego biura. Przestrzenie te oferują także dobrze wyposażone miejsca pracy, w tym ergonomiczne biurka regulowane, takie jak np. Stand Up R i wygodne fotele, aby poprawić komfort i efektywność. Dodatkową korzyścią jest ponadto wyraźne oddzielenie życia prywatnego od zawodowego.
Z drugiej strony, istnieją również pewne minusy pracy w biurach coworkingowych. Jednym z nich jest ograniczony zakres prywatności akustycznej i wizualnej. Praca w biurze coworkingowym może stanowić wyzwanie w przypadku potrzeby skupienia się na bardziej wymagających zadaniach. Dodatkowo obecność i rozmowy innych osób w tej samej przestrzeni często prowadzą do szybszego zmęczenia i zdenerwowania.
· Zalety konwencjonalnych przestrzeni biurowych
Przed pojawieniem się przestrzeni coworkingowych konwencjonalna konfiguracja biura była właściwie jedynym sposobem działania większości firm. Tradycyjne biura charakteryzują się wyraźnie zdefiniowanymi strefami pracy. Taka aranżacja sprzyja utrzymaniu porządku i organizacji sposobu funkcjonowania firmy. Dzięki wyodrębnionym gabinetom, strefom chillout, przestrzeniom do spotkań lub pracy w ciszy, pracownicy mogą lepiej skoncentrować się na swoich zadaniach. Ponadto stałe miejsca pracy pozwalają na osobiste dostosowanie przestrzeni, a to może zwiększać poczucie przynależności i komfortu.
· Elastyczne biuro zamiast coworkingu
Elastyczne rozwiązania biurowe integrują różne typy stanowisk pracy w jednej przestrzeni i pozwalają zatrudnionym decydować, jak chcą pracować. Tak zaprojektowana przestrzeń jest dostosowana do różnorodnych potrzeb personelu, stylów pracy i zadań, które muszą wykonać. W elastycznym biurze znajdują się zarówno otwarte strefy wspierające współpracę, jak i ciche miejsca do koncentracji. Pracownicy mają możliwość wyboru stanowiska, które najlepiej odpowiada ich aktualnym wymaganiom. Wykorzystanie modułowych systemów mebli, takich jak kubiki Ligo od firmy Mikomax Smart Office, umożliwia tworzenie zróżnicowanych przestrzeni. Dynamiczne biura stają się coraz bardziej popularne, oferując pracownikom nową jakość pracy.
· Coworking czy tradycyjna przestrzeń biurowa – co jest lepsze?
Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie sprawdza się lepiej, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb i wizji firmy. Coworking oferuje elastyczność i możliwość nawiązania sieci kontaktów. Jest idealnym rozwiązaniem dla start-upów oraz freelancerów, poszukujących dynamicznego środowiska pracy. Z drugiej strony, tradycyjne biuro zapewnia większą kontrolę nad przestrzenią i prywatnością. Pozwala firmom wyrazić swój unikalny wizerunek i kulturę korporacyjną.
Podczas podejmowania decyzji ważne jest, aby przestrzeń pracy odzwierciedlała potrzeby i oczekiwania zarówno pracodawcy, jak i zespołu, tworząc optymalne warunki do efektywnego działania. Ostateczny wybór powinien wspierać zarówno obecne, jak i przyszłe cele biznesowe firmy, łączyć funkcjonalność z aspiracjami wizerunkowymi.
