Co roku, setki gmin w Polsce jako spadkobiercy ustawowi, dziedziczą majątek po zmarłym, który nie miał żadnych krewnych i nie zostawił testamentu. Czasami zdarza się, że majątek stanowią same długi spadkowe, które gmina musi spłacić. Coraz częściej jednak, po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli, na konto gminy wpływa kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Fundacja Otwarte Forum zapytała sto polskich gmin, czy w latach 2015 – 2020 otrzymały spadek jako spadkobiercy ustawowi, a jeśli tak, to jaka kwota wpłynęła na ich konto po spłacie wszystkich zobowiązań. Gryfów Śląski otrzymał dwie nieruchomości, a na konto gminy wpłynęło ponad 177 tys. zł. Budżet gminy Siemianowice Śląskie zasiliła kwota ponad 49 tys. zł, jednak z 40 spraw spadkowych, tylko 6 zostało zakończonych. Gmina Kalisz otrzymała we wskazanym terminie 19 spadków, 2 sprawy są w toku, a dotychczas na gminne konto wpłynęło prawie 300 tys. zł. Szczecin odziedziczył spadek po 106 zmarłych, a czysta masa spadkowa wyniosła ponad 3,5 mln zł. Gmina będzie musiała jednak spłacić jeszcze długi, zatem na konto samorządowe wpłynie o wiele mniej środków.

Pozostawienie spraw własnemu biegowi i tym samym przekazanie gminie całego majątku, na który przez całe życie ciężko pracowaliśmy to jedno z wielu rozwiązań. Inną opcją jest sporządzenie testamentu, najlepiej notarialnego, bo bardzo trudnego do podważenia. Można w nim uwzględnić dowolne osoby lub instytucje, wśród nich członków rodziny, przyjaciół, lokalną bibliotekę, dom dziecka, fundację lub stowarzyszenie.

O tym, jak przygotować się do pisania testamentu, na co zwracać uwagę sporządzając ten dokument oraz jak mieć pewność, że nasza wola zostanie uszanowania, będą opowiadać eksperci specjalizujący się w prawie spadkowym. W ramach rozpoczynającego się Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów na fanpage’u facebookowym „Napisz Testament”, dostępne są webinary poruszające najważniejsze aspekty prawa spadkowego. Wszystko opowiedziane łatwym, przystępnym i ciekawym językiem, skierowanym do szerokiego grona odbiorców.

Poprzez: PAP MediaRoom / Fundacja Otwarte Forum

Konferencja MSWiA w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Kontrowersyjna prezentacja, która wywołała medialną burzę

Poprzedni artykuł

Miesiąc więcej na składanie ofert w przetargu na tramwaje – ma być ciszej

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.