Po jakie książki sięgają wrocławianie? Tego dowiecie się z zestawienia najchętniej wypożyczanych tytułów w 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu podsumowała literacki rok 2024, zapraszając czytelników i miłośników kultury do zapoznania się z zestawieniem najchętniej wypożyczanych tytułów. To coroczne podsumowanie pozwala nie tylko poznać czytelnicze preferencje wrocławian i wrocławianek, ale także zainspirować się ich wyborami. Bibliotekarze zaprezentowali wypożyczenia z podziałem na literaturę dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Podzielili książki na kategorie, uwzględniając literaturę gatunkową, popularne tematy i motywy. W podsumowaniu znalazły się listy poczytnych kryminałów, książek fantasy, reportaży czy biografii, ale także książek o naukach politycznych, biologii i przyrodzie lub historii Polski. Biblioteka pokazała też najchętniej wypożyczane komiksy, mangi i tytuły z działu young adult – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kogo zatem czytają mieszkańcy Wrocławia?
- Książki Joanny Jax, powieści kryminalne Sławomira Gortycha i Mieczysława Gorzki, horrory Stephena Kinga, powieści obyczajowe Lucindy Riley. Wrocławianie wypożyczają książki przybliżające naszą przeszłość, takie jak „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak, „Odrzania” Zbigniewa Rokity czy te związane z ludową historią Polski. Niezmiennie wybieramy reportaże Mariusza Szczygła, lubimy się też z Katarzyną Nosowską.
- Zestawienie pokazuje, że chętnie sięgamy po wrocławskich autorów, których biblioteka zaprasza później na spotkania autorskie. Wśród najmłodszych prym wiedzie cykle „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej i „Tata Oli” Thomasa Brunstrøma.
- Po raz kolejny w podsumowaniu rocznym znalazły się również inne zbiory wypożyczane przez Bibliotekę: gry planszowe, płyty z muzyką i filmy. Dzięki temu wiemy, że mieszkańcy naszego miasta spędzają wolne chwile nad grą „Ślimaki to mięczaki” lub „Azulem”, oglądają „Oppenheimera” i słuchają muzyki z filmu „Chłopi”.
Biblioteczne podsumowanie roku zawsze różni się od list bestsellerów publikowanych przez księgarnie. Widać w nim długofalowe trendy czytelnicze, ponadczasowe tytuły oraz zainteresowania i potrzeby różnych grup wiekowych. Zachęcamy do przejrzenia zestawienia – może będzie to inspiracja i zachęta do odwiedzin w bibliotece. Podsumowanie czytelnicze roku 2024 znajdziesz w serwisie: https://biblioteka.wroc.pl/podsumowanie-czytelnicze-2024/ lub klikając na poniższą grafikę.
Relacja: Kalina Downarowicz – Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu Foto: Grzegorz Rajter