Zbiornik wodny z pomostami, terenowe urządzenia sportowe, tor rolkowy, górka saneczkowa – to tylko niektóre z propozycji, zawartych w koncepcjach projektowych parku na Lipie Piotrowskiej.
Całkowita powierzchnia parku w rejonie ul. Kminkowej, Fryzjerskiej i Kurkumowej wyniesie ok. 3,2 hektara. To mniej więcej tyle, ile wynosiłaby powierzchnia wrocławskiego rynku, gdyby ten nie miał żadnej zabudowy w centralnej części. Większość terenu pod przyszły park nadal jest we władaniu Skarbu Państwa, ale samorząd prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania tych działek.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest przychylny naszym zamiarom, jednak oczekuje przedstawienia projektu, jak ten park miałby wyglądać. Chcemy rozpoznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, dlatego przedstawiamy do analizy dwie propozycje – mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Jacek Mól.
Kiedy i jak wziąć udział w konsultacjach?
12 czerwca rozpoczęły się konsultacje, które potrwają do 4 lipca. Opinie będą zbierane online oraz stacjonarnie. Na stronie https://www.wroclaw.pl/rozmawia/ jest e-formularz, który da szansę wypowiedzi online. Ratusz przewiduje również konsultacje w trybie stacjonarnym.
20 czerwca o godz. 17.30 w CAL-u przy ul. Tymiankowej odbędzie się spotkanie warsztatowe, na którym będą przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej oraz projektanci. Mieszkańcy będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat swoich oczekiwań co do tej przestrzeni – wyjaśnia Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego.
Na stole są dwie koncepcje urządzenia parku. Obie zakładają bogaty program sportowo-rekreacyjny, ale zdecydowanie różnią się rozplanowaniem przestrzeni. Oczywiście, nie jest to wyłącznie wybór między „A” i „B” – można przedstawić swoje oczekiwania co do tej przestrzeni.
Elementy pierwszej koncepcji (Leśna Arena):
- Wstęga Aktywności: Trójpasmowa strefa z torami do biegania i jazdy na rolkach oraz strefą zabaw, sportu i odpoczynku.
- Dwa pagórki pełniące funkcje rekreacyjne, z jednym służącym jako górka saneczkowa zimą, a latem jako miejsce np. do zorbingu (zabawa polegająca na staczaniu się ze wzgórza w zamkniętych kulach).
- Polana Centralna: Rozległa eliptyczna polana wielofunkcyjna z drewnianym podestem, umożliwiająca różnorodne aktywności.
- Zagłębienie terenowe jako okresowy zbiornik wodny, z plażą i ścieżkami drewnianymi.
Elementy drugiej koncepcji (Żywioły):
- Strefa Ziemi: Górka saneczkowa zimą, latem miejsce do zabaw i zorbingu, z polaną do gier sportowych u jej podnóża.
- Strefa Ognia: Polana wielofunkcyjna z torem rolkowym, miejsce na pikniki i lokalne wydarzenia.
- Strefa Wody: Stały zbiornik wodny z drewnianym podestem, służący aktywnościom fizycznym i społecznym.
- Strefa Powietrza: Las i zagajnik z drzewami, miejsca na spacery i odpoczynek.
- Eter: Centralna rzeźba jako dominujący punkt parku, delikatnie świecąca po zmroku.