Fot. Empik

W trosce o klientów ze spektrum autyzmu, a także ich najbliższych, Empik wprowadził pod koniec września “Ciche Godziny” we wszystkich salonach. Obowiązują one we wtorki (11:00-13:00) i w czwartki (19:00-21:00).  Z myślą o tych, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, na dwie godziny w Empikach wyłączana jest muzyka i komunikaty głosowe. Co więcej, osoby w spektrum autyzmu, po zgłoszeniu się do doradcy, będą mogły skorzystać z pierwszeństwa obsługi.

Partnerem tej inicjatywy jest Fundacja JiM. Autyzm Help – największa w Polsce organizacja działająca na rzecz pomocy dla osób w spektrum autyzmu
Jak pokazują dane WHO, w Polsce ASD (ang. autism spectrum disorder) występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób.

Zakupy podczas Cichych Godzin to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Wyciszona muzyka i komunikaty głosowe to też udogodnienie dla dzieci cierpiących chociażby na zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej, dla których nadmierny hałas może być niezwykle stresujący, a także dla osób wrażliwych na nadmiar bodźców.

Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat działamy na rzecz zmniejszania nierówności społecznych. Nawiązanie współpracy z największą fundacją w kraju działającą na rzecz pomocy i poprawy funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin jest dla nas kolejnym krokiem, który realizujemy pod hasłem: „Empik zawsze otwarty”. Muzyka czy komunikaty głosowe w sklepach to elementy, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Jednak dla osób w spektrum autyzmu mogą być barierami w codziennym funkcjonowaniu i sprawiają, że zakupy stają się ogromnym wyzwaniem. Ciche Godziny stanowią dla nich istotne udogodnienie i tworzą przyjazną przestrzeń do zakupów – tłumaczy Monika Marianowicz, Menadżerka ds. PR&CSR w Empiku.

Fot. Empik

Spektrum autystyczne należy do zaburzeń neurorozwojowych, które charakteryzują się utrzymującymi się, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji, a także komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i sztywnymi schematami zachowań, i zainteresowań. Początek zaburzenia występuje zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, choć objawy mogą ujawnić się później, pod wpływem rosnących wymagań społecznych. Deficyty powodują upośledzenie w różnych obszarach funkcjonowania jednostki (osobistych, edukacyjnych, zawodowych).

Policjanci odzyskali rower księdza Mateusza

Poprzedni artykuł

Międzynarodowe zawody skokowe. Będzie się działo na Partynicach

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.