„Chlebem i solą” to prezentowany online polsko-ukraiński spektakl teatralno-filmowy, stworzony wspólnie przez zespoły artystyczne z Polski i Ukrainy w konwencji verbatim (teatru dokumentalnego, wykorzystującego autentyczne, nieprzekształcane wypowiedzi i zachowania pierwowzorów bohaterów).

Jesteśmy świadkami wielkiej intensyfikacji stosunków polsko-ukraińskich, związanej przede wszystkim ze wzmożoną emigracją Ukraińców do Polski. Jest to zjawisko dynamiczne, odciskające mocne piętno na polskim społeczeństwie. Obok sygnałów o zbawiennym wpływie takiej emigracji na polską gospodarkę, pojawiają się niestety wiadomości o niechęci czy nawet agresji w stosunku do sąsiadów ze Wschodu, których postrzeganie w Polsce bywa naznaczone stereotypami. Jako ludzie jesteśmy skłonni do upraszczania obrazu rzeczywistości i przejmowania obowiązujących masowo poglądów.

Wielu z nas nie dostrzega analogii między emigracją polską (np. w Niemczech czy Anglii) a obecną sytuacją Ukraińców w Polsce. Ci ostatni także często patrzą na Polskę przez pryzmat stereotypów. W efekcie obie strony nie chcą się wzajemnie słuchać i tak naprawdę rzadko do dyskursu publicznego przebija się głos pojedynczych ludzi, których problem bezpośrednio dotyczy. Stąd pomysł na spektakl oparty właśnie na ludzkich, pojedynczych historiach, stąd również decyzja o koprodukcji, bo tylko w taki sposób można doprowadzić do prawdziwego dialogu, który – mamy nadzieję – zaowocuje otwarciem się na drugą stronę.

Partnerem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy jest Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku (Ukraina).

Spektakl premierowy online pt. „Chlebem i solą” – niedziela – 22 listopada 2020 – 19:00 – poprzez: YouTube Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatru im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku

17. Jazztopad tylko przez internet – muzyka będzie na żywo

Poprzedni artykuł

Odłącz się – i przejdź bezpiecznie, i przejedź bezpiecznie

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.