Pierwszego laureata najwyższej finansowej nagrody naukowej w Polsce mamy poznać 1 października 2021 r.

19 lutego odchodzimy Święto Nauki Polskiej. Z tej okazji Uniwersytet Wrocławski ogłosił, że w tym roku przyzna po raz pierwszy najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce. 200 tys. zł trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. „Nagroda Heisiga” bywa już nazywana polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla.

Po raz pierwszy przyznamy ją w październiku 2021 roku. W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca – co istotne – laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy – zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym – tłumaczy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca.

Patronem Święta Nauki Polskiej jest urodzony 19 lutego Mikołaj Kopernik – uczony, który wniósł wielki wkład w naukę światową. Zamiarem fundatora Nagrody Heisiga jest honorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski brały udział w światowym wyścigu naukowym. Bo takie badania prowadzimy i nie mówię tutaj nic „na wyrost”. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to „równania do góry”. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów – mówi prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych prof. Eugeniusz Zych, chemik, jeden z czołowych światowych specjalistów od luminoforów.

Nagroda Heisiga to kolejna prestiżowa nagroda przyznawana we Wrocławiu. Wrocławski magistrat przyznaje dwie nagrody literackie – każda po 100 tysięcy złotych – to Angelus i Silesius. Wyróżnienie przyznawane naukowcom stanie się najwyższą nagrodą przyznawaną we Wrocławiu i jednocześnie najwyższą polską nagrodą dla naukowca.

Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Poprzez: uwr.edu.pl

Foto: T. Sikora

Będą nowe przystanki kolejowe w aglomeracji wrocławskiej – taki jest wynik konsultacji publicznych

Poprzedni artykuł

Wiceprezydent Wrocławia – prezydentem METREX-u

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.