Marc-Antoine Charpentier to francuski kompozytor epoki baroku. Przez sobie współczesnych najbardziej ceniony był za swoje kompozycje o tematyce religijnej.

Najpopularniejszym jego dziełem jest orkiestrowy wstęp do Te Deum, emitowany na początku Konkursu Piosenki Eurowizji. Dorobek tego twórcy obejmuje jednak wiele innych frapujących kompozycji.

Sześcioczęściowa „Messe de minuit pour Noël H 9” to nic innego jak pasterka, msza przeznaczona do wykonywania o północy, upamiętniająca oczekiwanie i modlitwę pasterzy udających się do Betlejem. Nastrój tej kompozycji Charpentiera jest zróżnicowany. Słuchacz znajdzie tu zarówno pełne uroku fragmenty oparte na śpiewnej melodyce, jak i odcinki głębokie i pełne powagi. Podobnie jak poprzednie dzieło msza została skomponowana ok. 1690 roku.

Andrzej Kosendiak poprowadzi podczas tego koncertu dwa dzieła Charpentiera poświęcone tematyce Bożego Narodzenia. In nativitatem Domini canticum H 416 to późny utwór, ukończony w 1690 roku. Ta surowa i poważna kompozycja doskonale oddaje majestat i blask towarzyszące narodzinom Zbawiciela. Wykonawcy: Andrzej Kosendiak – dyrygent, Wrocław Baroque Ensemble. Program: M.-A. Charpentier In nativitatem Domini canticum H 416, Messe de minuit pour Noël H 9.

Koncert Chants de Noël’ – niedziela – 27 grudnia 2020 – godz. 18:00 – online – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław

To będzie noc melomanów – sylwester z Operą Wrocławską

Poprzedni artykuł

„Lubię robić zdrowe posiłki” – „jakość potraw idzie w parze ze smakiem”

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.