Dotychczasowa siedziba główna BWA mieściła się przy ul. Wita Stwosza 32 – w Pałacu Hatzfeldów – pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach 70. i 80. XVIII wieku. Zniszczony w czasie wojny budynek, w którym zachowały się zabytkowe fragmenty pałacu został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej – BWA Awangarda.

Obecnie jednak, ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, Awangarda funkcjonuje w tymczasowej siedzibie na dworcu Wrocław Główny. Po trudnych analizach podjęliśmy decyzję, że jedna z najważniejszych wrocławskich instytucji – BWA – musi zyskać nową, odpowiadającą jej potrzebom, siedzibę – informuje dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego ratusza Bartłomiej Świerczewski.

Galeria znajdzie swoje docelowe miejsce u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”, prowadzonego przez Instytut Grotowskiego. Planujemy, by nowa siedziba powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową – dodaje Bartłomiej Świerczewski. W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, samorząd zastrzeże w dokumentach przygotowanie ponad 2000 m.kw. powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych.

Należy w tym miejscu dodać, iż przy ul. Ks. Witolda powstaje unikalny fragment miasta. Liczba użytkowników tej części Wrocławia już teraz znacząco wzrosła dzięki toczącym się na Kępie pracom na dawnych terenach wojskowych.

Dzięki nowemu budynkowi BWA możemy spodziewać się jeszcze większej liczby osób w tej okolicy – zauważa architekt miasta Piotr Fokczyński, który mówi dalej: przygotowaliśmy wizualizacje obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria – obiektu nowoczesnego, ekskluzywnego, z ogólnodostępnym placem, a przyszły inwestor otrzyma dokładne wytyczne dotyczące przestrzeni dla Biura Wystaw Artystycznych.

Nowa siedziba BWA powstanie za ok. 5 – 7 lat, jak deklarują urzędnicy i będzie zlokalizowana w rozwijającej się, dobrze skomunikowanej części miasta, przy powstających nadodrzańskich bulwarach, w sąsiedztwie ośrodka Grotowskiego. Jej powierzchnia będzie większa niż obecna siedziba BWA Awangarda, obejmującej ok. 800 m.kw. powierzchni ekspozycyjnej. Jej zabytkowy charakter utrudnia zagospodarowanie przestrzeni pod funkcję wystawiennicze.

Sam budynek jest w złym stanie technicznym i wymagana jest jego gruntowna przebudowa i odbudowa, która według wstępnych szacunków mogłaby kosztować nawet 60 mln zł. Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta – tłumaczy dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek – a z drugiej strony możemy dopuścić, by instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby. Stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda.

Budynek przy Wita Stwosza 32 nie pozostanie jednak bez opieki miasta. Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku.

  • BWA Wrocław to założona w 1962 roku miejska instytucja kultury. Aktualnie BWA obejmuje galerie: Wrocław Główny (w której mieszczą zasoby galerii Awangarda), Dizajn, Studio i SIC!. Biura instytucji mieszczą się od kilku miesięcy przy ul. Wystawowej 1 w Hali IASE, a jesienią tego roku zostaną przeniesienie do remontowanych pomieszczeń przy ul. Ruskiej 46abc (pomieszczenia po dawnym Akancie).
  • Trwa konkurs na stanowisko dyrektora Biura Wystaw Artystycznych, którego zadaniem będzie przeprowadzenie instytucji przez trudny okres działania w warunkach tymczasowych, a następnie wprowadzenia jej do zupełnie nowego miejsca. Konkurs jest prowadzony na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Ma być szybciej i ciszej – modernizacja na ul. Żmigrodzkiej

Poprzedni artykuł

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk na Dolnym Śląsku – 331 obiektów zmodernizowanych lub wybudowanych, aby wszyscy mieli dostęp do czynnej rekreacji

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.