Od 19 stycznia na wrocławskim Rynku prezentowana będzie wystawa planszowa „Burgweide – niemiecki obóz przejściowy i obóz pracy. Miejsce, ludzie, pamięć”. Otwarcie połączone z kuratorskim oprowadzaniem po eksponatowej części ekspozycji odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 13:00.
Eksponatem może być słowo świadka historii […]. Takie słowo jest przedmiotem bardzo atrakcyjnym pod wieloma względami. Co ważne, jest eksponatem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju, a do tego pełni wiele funkcji. Opowiada, komentuje, wzbudza emocje, porusza, zachęca do refleksji… Właśnie tak jest w przypadku wystawy o obozie Burgweide, której integralną częścią jest katalog. Tu najważniejszymi eksponatami są słowa — wspomnienia świadków historii. Niejednokrotnie to te słowa, pozbawione komentarza, stanowią zamiennik ważniejszy od ikonografii, którą zastępują. To słowa świadków historii malują ówczesną ponurą obozową rzeczywistość […]. Najwięcej materiałów ikonograficznych pochodzi ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Wrocławia i działającego w jego ramach Klubu Ludzi ze Znakiem P. Archiwum to jest niezwykłą skarbnicą wiedzy na temat pracy przymusowej w wojennym Wrocławiu. Dotąd nieprzebadane, trafiło w ręce autorki dzięki życzliwości i otwartości członków tego Klubu oraz zarządu TMW. Bez wglądu w te materiały, przygotowanie wystawy o Burgweide, czy o jakimkolwiek innym obozie w Breslau lub o miejscach pamięci związanych z pracą przymusową na terenie wojennego Wrocławia, byłoby bardzo utrudnione, a ewentualny obraz, jaki by powstał, z pewnością nie byłby pełny – mówi autorka wystawy i towarzyszącego jej katalogu Kamilla Jasińska.
W trakcie ekspozycji wystawy na Rynku odbędą się dwie prelekcje autorki wystawy Kamilli Jasińskiej. Bogato ilustrowane wystąpienia, zatytułowane „Wszystko w tym obozie urągało człowieczeństwu… Burgweide – największy obóz dla Polaków wojennego Wrocławia” odbędą się w czwartki 25 stycznia oraz 1 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia (kamieniczka „Małgosia”) i będą połączone z kuratorskim oprowadzaniem po eksponatowej części wystawy. Na wrocławskim Rynku w pierzei północnej (tj. u wylotu ulicy Więziennej) wystawa planszowa będzie prezentowana do poniedziałku 5 lutego. W tym czasie eksponatowa część wystawy dostępna będzie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia, czyli w kamieniczce Małgosia przy ulicy Odrzańskiej 39/40 (północno-zachodni narożnik Rynku). W tej części ekspozycji będzie można obejrzeć m.in. oryginalne dokumenty, rękopisy wspomnień oraz artefakty odnalezione podczas badań archeologicznych przeprowadzonych kilka lat temu na terenie poobozowym. Eksponatowa część wystawy będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 18:00. Po 5 lutego wystawa planszowa oraz towarzysząca jej część eksponatowa prezentowane będą w innych częściach miasta, najpierw przy Dworcu Głównym PKP, później m.in. na Sołtysowicach.
Dzieje niemieckiego obozu Burgweide to nie tylko lekcja historii, ale także przestroga. Bugweide to symbol pracy przymusowej tysięcy cudzoziemskich robotników cywilnych, w tym wielu Polaków […]. Opowiadając historię Burgweide, opowiada się historię pracy przymusowej w wojennym Breslau […]. Część tej historii opowiadamy na wystawie […] To prawdopodobnie pierwsza tego typu ekspozycja poświęcona tematyce niemieckiego obozu Burgweide” – informuje dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr hab. Kamil Dworaczek.