Warsztaty piwowarskie, oryginalne jedzenie, atrakcje dla dzieci i dorosłych, szkolenia sensoryczne, misja stratosferyczna, licytacje, muzyka i piwa z najlepszych polskich browarów rzemieślniczych. Między innymi to czeka nas na 13. edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. Największy i najstarszy festiwal piwa kraftowego w Polsce odbędzie się w dniach 26-28 maja na stadionie Tarczyński Arena Wrocław.
Na esplanadzie stadionu stanie około 70 stoisk najlepszych polskich browarów serwujących piwa w wielu stylach i smakach. Lagery, treściwe portery, stouty, kwaśne soury, piwa pszeniczne, pachnące chmielami IPA czy te z nietypowymi dodatkami – to tylko wycinek piwnego świata, jaki będziemy mogli poznać na 13. WFDP.
Nie zabraknie oczywiście browarów z Wrocławia i z Dolnego Śląska, będzie też Strefa Debiutów, czyli browarów nowych lub takich, które na WFDP pojawią się po raz pierwszy. Będzie też, jak co roku, kolekcjonerskie szkło festiwalowe na tę edycję specjalnie zaprojektowane przez firmę SAHM. Będą to kufel Vienna, szklanka Conil (oba o pojemności 0,5 l) i kielich Bristol (0,4 l). Szkła półlitrowe mają dodatkową cechę 0,2 l, kielich ma podziałkę 0,3 l.
Spotkanie piwowarów i festiwalowe piwo
Tradycyjnie odbędzie się spotkanie piwowarów domowych podczas Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich – to będzie już ich 19. odsłona. Piwo festiwalowe na 13. WFDP uwarzył Browar TankBusters – ich Pastry Killer vol.2, czyli piwo w stylu sour z owocowymi dodatkami, wygrał w głosowaniu uczestników 12. edycji na najlepsze piwo tamtej odsłony Festiwalu. Na 13. WFDP uwarzyli piwo w stylu American Wheat Ale.
Po raz trzeci przyznane zostaną Honorowe Nagrody WFDP. To wyróżnienia dla tych, którzy poszerzają nasze piwne horyzonty działając często nie w browarach, ale na innych polach piwnej rewolucji. Wręczymy też Laury, czyli nagrody za najlepsze piwo 12. WFDP, które głosując w festiwalowej aplikacji wybrała rok temu publiczność.
Piwne szkolenia i pyszne jedzenie
Tradycyjnie będą z nami piwni blogerzy. Na Scenie Piwno-Kulinarnej prezentacje i spotkania poprowadzą Łukasz Anczyk z bloga Opiwatele, Michał Stemplowski, czyli Chmielobrody oraz “Paluch” i “Barczu”, czyli wrocławska ekipa Piwny Klub. Jak co roku w ramach WFDP odbędą się piwne szkolenia o różnym stopniu zaawansowania, w tym coś “nie tylko dla piwowarów” oraz szkolenie degustatorskie.
Na scenie będą dyskusje, spotkania z osobami z branży piwowarskiej i gastronomicznej oraz konkursy z nagrodami. Nie zabraknie licytacji, z której dochód trafi do podopiecznych fundacji Cancer Fighters. Wylicytować będzie można m.in. koszulki podpisane przez znanych sportowców (w tym przez mistrza KSW Jana Błachowicza) i unikatowe piwa.
Na scenie połączenie piwa z jedzeniem przybliży gotująca rodzina Krechów z położonych w Kotlinie Kłodzkiej Krosnowic, czyli ekipa z Browaru Rankerov. To zwycięzcy programu kulinarnego Family Food Fight od lat zafascynowani lokalnością i przetwórstwem. Na WFDP pokażą, jak wykorzystać w kuchni surowce stosowane przy produkcji piwa.
W tym roku wracamy do koncertów – na Scenie Piwno-Kulinarnej pojawi się wrocławski zespół Easy Dose. Fuzja muzyki elektronicznej i gitarowej, energetyczne kompozycje, coś z funku, popu, tanecznego house’u, bujającego trip hopu i blues-rocka – tak brzmi ten skład, który w 2022 roku był nominowany do kulturalnej nagrody WARTO wrocławskiej redakcji “Gazety Wyborczej”. Nie zabraknie też muzyki granej przez DJ-ów.
Podczas Festiwalu będzie okazja poznać inne trunki rzemieślnicze, czyli destylaty, wina, cydry i miody pitne. O strefę gastronomiczną zadbają po raz kolejny Wrocławscy Ulicożercy, świetnie znani w stolicy Dolnego Śląska tropiciele oryginalnych smaków.
Atrakcje wokół Stadionu i chmiel w stratosferze
Będzie się działo na terenach zielonych wokół Tarczyński Areny Wrocław. Analiza składu ciała i konsultacje kosmetologiczne ze Studiem Figura, koncert z okazji Dnia Mamy, zabawy z animatorką, beer joga, Bitwa we Flanki, wyścigi konne z Wyższą Szkółką Jazdy z Partynic, nauka pierwszej pomocy z Centrum Ratownictwa, pokazy sprzętu i nauka bezpiecznego zachowania nad wodą z Wodną Służbą Ratowniczą, tworzenie kosmicznych rakiet, kurs rysunku, prowadzone przez Ekostraż warsztaty z pierwszej pomocy dla zwierząt i dmuchańce – to tylko niektóre atrakcje, jakie na gości Festiwalu będą czekać poniżej poziomu esplanady.
Ponadto w sobotę, o godz. 13, z terenów zielonych wystartuje festiwalowa “misja kosmiczna” – wspólnie ze Stowarzyszeniem WroSpace wyślemy w stratosferę szyszki chmielu. Polecą bezzałogowym balonem na wysokość prawie 30 km, wrócą na spadochronie i trafią do browaru, który zwycięży w tegorocznej edycji konkursu na najlepsze piwo Festiwalu. Browar ten uwarzy piwo na 14 WFDP i być może użyje do tego właśnie tych “stratosferycznych” szyszek.
Zero jednorazowego plastiku na stoiskach piwnych
Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa dbając o środowisko w ubiegłym roku całkowicie wyeliminował ze stoisk piwnych opakowania jednorazowe. Tak będzie też na tej edycji. Wyjątkiem mogą być jedynie zestawy degustacyjne, ale te będą podawane w naczyniach biodegradowalnych.
Na stoiskach piwnych będą też kubki wielorazowe Kocham Piwo. Będzie je można kupić i zabrać ze sobą do domu. Ale przede wszystkim będą punkty wypożyczania kubków wielorazowych z festiwalową grafiką – tegoroczną i ubiegłoroczną. Aby wypożyczyć kubek wystarczy wpłacić kaucję, a pieniądze wrócą do nas, gdy oddamy naczynie w punkcie wypożyczenia. Można go też zabrać na pamiątkę i używać podczas innych imprez czy w czasie wycieczek w plener.
Informacja Prasowa: Tarczyński Arena Wrocław