Brakuje krwi w RCKiK we Wrocławiu. Centrum apeluje o oddawanie życiodajnego płynu, a także osocza ozdrowieńców. Aktualnie szczególnie potrzebna jest krew 0Rh+ oraz wszystkie „grupy minusowe”, czyli: 0Rh-, ARh-, BRh-, ABRh-.
– W związku z wyjątkową sytuacją i wzrastającą liczbą osób w szpitalach, krwi potrzebujemy jeszcze więcej. Zapotrzebowanie na krew ze szpitali rośnie z dnia na dzień, a nasze zapasy są na wyczerpaniu. Dlatego zapraszamy każdego, kto może, by przyszedł do naszego Centrum i ją oddał – mówi Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. – Tym bardziej że krwi nie można długo magazynować. Dlatego tak ważne jest regularne pozyskiwanie nowych krwiodawców – dodaje.
RCKiK we Wrocławiu apeluje też o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, którzy objawowo bądź bezobjawowo przebyli COVID-19 i upłynęło 14 dni od zakończonej izolacji. Co ciekawe, jeden ozdrowieniec może oddać osocze wiele razy. Na ten szczytny akt pomocy zdecydował się już m.in. Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Wczoraj był u nas Konrad Imiela , pierwszy pacjent we Wrocławiu który miał podane osocze od ozdrowieńca Mówi tak: ” Na tej wojnie nie musimy dowodzić bohaterstwa biegając z karabinem. Całe szczęście. Dziś trzeba oddać osocze” pic.twitter.com/DGMNoF9e2G
— RCKiK we Wrocławiu (@RCKiK_Wroc) April 15, 2021
– Osocze oddałem ponoć jako pierwszy wrocławski ozdrowieniec, który był leczony osoczem. Z moich 600 ml powstanie lek dla kilku osób chorych na COVID-19. Na tej wojnie nie musimy dowodzić bohaterstwa, biegając z karabinem. Całe szczęście. Dziś trzeba oddać osocze – pisze na swoim profilu społecznościowym Konrad Imiela.
Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak ważne?
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w nim przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, po przetoczeniu, mają za zadanie eliminację tego wirusa u chorego.
Na oddanie krwi umów się telefonicznie
Chcąc zmniejszyć czas przebywania potencjalnych dawców w placówce, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu prowadzi zapisy telefoniczne. Dzwoniąc w dni powszednie, od godz. 8.00 do 17.00 pod numer 71 371 58 24 lub 693 693 702, można umówić się na konkretny dzień i godzinę.
Bieżące informacje na temat aktualnych stanów krwi w RCKiK dostępne są na stronie internetowej placówki.
Piotr Krejner fot. TT:@RCKiK_Wroc