Dwie niebezpieczne dla seniorów sytuacje na wrocławskich ulicach oraz dwie szybkie i profesjonalne akcie ratownicze przeprowadzone przez policjantów. Weekendowy zlot autodrifterów nie doszedł do skutku na szczęście dla innych użytkowników wrocławskich dróg. Szajka spoofingowców namierzona i zatrzymana we Wrocławiu.
- W trakcie codziennej służby policjanci często stają w obliczu różnorodnych sytuacji, od rutynowych po te, które wymagają szybkiego działania i odwagi. Taką sytuację przeżyli niedawno dwaj funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław-Krzyki, którzy zareagowali błyskawicznie na widok leżącego starszego mężczyzny, na jednym z ruchliwych przejść dla pieszych. 76-letni mieszkaniec Wrocławia, przechodził przez ulicę na zatłoczonym przejściu dla pieszych, nagle stracił przytomność i przewrócił się. Na szczęście, w pobliżu znajdowali się dwaj policjanci z komisariatu na wrocławskich Krzykach, którzy bez wahania podjęli natychmiastowe działania. Profesjonalne podejście i chęć pomocy drugiemu człowiekowi pozwoliły utrzymać sytuację pod kontrolą do czasu przybycia służb medycznych. Po kilku minutach, dzięki wspólnym wysiłkom, mężczyzna został przetransportowany do szpitala w celu dalszej opieki medycznej. Brawa dla wrocławskich mundurowych i cieszymy się, że właśnie tacy jak Wy są wśród nas!
- Bezinteresowna pomoc innym jest wpisana w policyjną naturę. Udowodnił to pełniący na co dzień służbę w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu mł. asp. Tomasz Nowak. Wracając po służbie do miejsca zamieszkania zauważył zagubioną starszą kobietę. Niekompletnie ubrana Policjant postanowił natychmiast działać seniorka niestety nie potrafiła wyjaśnić, jak znalazła się na jednym z wrocławskich skrzyżowań, nie miała przy sobie dokumentów ani numeru telefonu do swoich bliskich. Dzięki jego reakcji seniorka cała i zdrowa trafiła w towarzystwie wrocławskich policjantów pod opiekę partnera. Po raz kolejny potwierdziło się, że policjantem jest się przez 24 godziny na dobę, a pomoc innym i reagowanie na czynny niezgodne z prawem nawet po służbie jest czymś naturalnym. Policjanci apelują o reagowanie w podobnych sytuacjach, kiedy widzimy starsze zagubione osoby, niekompletnie ubrane bądź ubrane nieadekwatnie do warunków panujących na dworze. Nasza reakcja może przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia czy nawet życia.
- Jeszcze przed długim weekendem majowym parking pod jednym z centrów handlowych na Bielanach Wrocławskich zapełnił się różnego rodzaju „stuningowanymi” autami. Już po raz kolejny, w związku z pojawieniem się informacji dotyczącej nielegalnych wyścigów, mających się odbyć na terenie Wrocławia i okolic, funkcjonariusze podjęli zdecydowane działania w tej sprawie. Mundurowi do działań wykorzystywali m.in. oznakowane jak też nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze w ramach swoich zadań i uprawnień kontrolowali kierowców oraz inne osoby, które naruszały przepisy. W sumie funkcjonariusze sprawdzili 90 pojazdów, m.in. wystawiając kierującym 34 mandaty, dotyczące różnego rodzaju wykroczeń w ruchu drogowym. O skali „nieprawidłowości” najlepiej świadczy fakt, że w zaledwie jedną noc dwaj funkcjonariusze, poruszający się nieozonowanym radiowozem przeprowadzili 14 kontroli drogowych nakładając na kierujących mandaty na łączną kwotę ponad 17 tysięcy złotych. Wśród zatrzymanych do kontroli był 25-letni miłośnik szybkiej jazdy, który na Autostradowej Obwodnicy Wrocławiu rozpędził swojego „stuningowanego” mercedesa do prędkość 188 km/ Kosztowało go to 4000 złotych oraz 14 punktów karnych. Tego typu nocne działania nie są pierwszymi przeprowadzonymi na drogach stolicy Dolnego Śląska, a funkcjonariusze zapowiadają jednocześnie, że tego typu akcje będą kontynuowane w przyszłości. Nie ma zgody Policji na łamanie przepisów na drodze i narażanie życia oraz zdrowia innych użytkowników. Wrocław to nie miejsce dla pseudodrifterów, a Ci którzy chcą „polatać bokiem” lub pościgać „na ¼ mili” niech jadą na specjalnie przygotowane do tego tory wyścigowe!
- Spoofing numeru telefonu to praktyka, w której oszuści modyfikują swój numer, aby wydawało się, że pochodzi on od innego numeru lub instytucji. Mogą to być na przykład numery zidentyfikowane jako instytucje rządowe, firmy telekomunikacyjne, banki lub nawet numery lokalne z obszaru, w którym osoba odbierająca połączenie się znajduje. Celem oszustów jest zazwyczaj wyłudzenie informacji osobistych, danych finansowych lub przeprowadzenie innych form oszustw. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz z Wydziału Kryminalnego wrocławskiej komendy zatrzymali 6 osób w wieku od 20 do 28 lat podejrzanych właśnie o takie przestępstwa. Każda z tych osób działając w zorganizowanej grupie miała swoją kluczową rolę. Część z nich zajmowała się nawiązywaniem połączeń telefonicznych w celu znalezienia potencjalnej ofiary, inni udostępniali swoje rachunki bankowe, pozostali wypłacali gotówkę z bankomatów. Ze wstępnych analiz śledczych wynika, że ten proceder prowadzony był przez te osoby od dłuższego czasu. W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli u zatrzymanych szereg przedmiotów stanowiących dowody w sprawie. Wśród nich znalazły się m.in. gotówka w kwocie ponad 70 tysięcy złotych, liczarka do banknotów, telefony komórkowe oraz karty bankomatowe. Wrocławski sąd, na wniosek Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Fabrycznej, zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 4 podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw, z których sprawcy utworzyli sobie główne źródło dochodu. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Może ona być zdecydowanie wyższa, jeśli śledczy udowodnią im również udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Opisana sprawa to zaledwie jeden z sukcesów wrocławskich policjantów. Walka z oszustami oraz innymi formami cyberprzestępczości pozostaje nadal jednym priorytetów organów ścigania.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl