Około 40 wyjątkowych dzieł sztuki od środowego południa cieszy już oczy wrocławian. Jak co dwa lata, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu gości wystawę zorganizowaną pod patronatem Towarzystwa Świętego Brata Alberta, której zbiory zostaną przeznaczone na tradycyjną aukcję pomocową.
Podczas poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 600 tysięcy złotych na rzecz osób bezdomnych. Bardzo chętnie już od ponad 15 lat, co dwa lata gościmy wystawę „Bliźniemu Swemu”. Ważne dla nas są wskazania patrona Towarzystwa, Brata Alberta oraz pomoc drugiemu człowiekowi. Łącznie wystawa liczy około 200 prac, my ze względów organizacyjnych możemy pokazać 40 obrazów. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali w organizacji przedsięwzięcia – mówi Halina Okulska z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Organizatorem wystawy jest przede wszystkim Emil Jurkiewicz, prezes zarządu fundacji Bliźniemu Swemu, odpowiedzialny za nagłaśnianie akcji w środowisku artystycznym oraz nawiązanie kontaktu z autorami przekazanych na aukcję dzieł sztuki. Początki były trudne i ciekawe. Osobiście odwiedzałem „mistrzów” prosząc ich o jakieś dary. Zazwyczaj spotykałem się z bardzo życzliwymi reakcjami. Pamiętam jak nie chciano wpuścić mnie do Tadeusza Kantora, kiedy jednak wszedłem, on zamiast się oburzyć zdjął obraz ze ściany i mi go podarował. Pomagały nam takie osobistości jak Jarosław Modzelewski, Stanisław Baj, Stefan Gierowski czy Zdzisław Beksiński. Każdy ma jakiś dar, najlepsze, co możemy z nim zrobić to wykorzystać do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – opowiada Emil Jurkiewicz.
Poza Wrocławiem, część wystawy odbywa się również w Katowicach oraz Rzeszowie, gdzie narodził się pomysł organizowania pomocy w ten właśnie sposób. Misją Towarzystwa Św. Brata Alberta jest pomoc osobom bezdomnym w zmianie swojej sytuacji, usamodzielnieniu się i rozpoczęciu normalnego życia. Jak mówi członek zarządu Towarzystwa, Bohdan Aniszczyk, nie jest to jednak takie proste.
Schronisko ma być docelowo przystankiem w drodze do wyjścia z bezdomności. Nie wszystkim się udaje dostosować do rygoru (brak pozwolenia na alkohol itp) i ostatecznie się usamodzielnić, ale są tacy, którym się chce i którym się udaje. Powody bezdomności są różne, a i klucze, którymi można dotrzeć do człowieka i mu pomóc są rozmaite i często trudno do nich dotrzeć.
Licytacja prac odbędzie się 24 lutego 2020 r. w Galerii Zachęta w Warszawie. Katalog ze wszystkimi pracami można obejrzeć już teraz na terenie każdej z wystaw.
Placówek Towarzystwa Św. Brata Alberta jest w naszym kraju 168. Niektóre służą nie tylko osobom bezdomnym, ale również samotnym matkom lub dzieciom. Organizacja działa w Polsce od 1981 pomagając na różne sposoby wszystkim potrzebującym. Warto wspomnieć, że we Wrocławiu działają również ogrzewalnie, a kilka dni temu ruszył Streetbus, czyli autobus, w którym w okresie zimowym mogą znaleźć osoby bezdomne.
Maciej Fedorczuk