Już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.

Realizacja tej inwestycji pozwoli zapewnić energię blisko 3 milionom odbiorców w województwie dolnośląskim i przyczyni się do utrzymania szybkiego tempa rozwoju tego regionu. Zgodnie z Planem Rozwoju Sieci Przesyłowej do 2030 r. PSE przeznaczą na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Dolnym Śląsku łącznie ok. 980 mln zł.

Stabilny i harmonijny rozwój województwa uzależniony jest w znacznej mierze od zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego też, obserwując trendy, projektujemy infrastrukturę przesyłową niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na obszarze całego regionu w nadchodzących dekadach – wyjaśnia wiceprezes PSE S.A. Włodzimierz Mucha.

Ten program inwestycyjny to kontynuacja działań Polskich Sieci Energetycznych na Dolnym Śląsku, których celem jest zastąpienie przestarzałych i przeciążonych linii elektroenergetycznych nowoczesną i wydajną siecią przesyłową mogącą sprostać rekordowemu zapotrzebowaniu na energię w tym regionie. W ostatnich 10 latach PSE zrealizowały na Dolnym Śląsku inwestycje w rozbudowę elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej na łączną kwotę 1 mld 212 mln złotych.

Musimy brać pod uwagę także konieczność zasilenia w energię elektryczną wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych realizowanych w regionie, jak np. budowa szybkich kolei do CPK, a także potrzebę włączenia do sieci coraz liczniejszych odnawialnych źródeł energii – wiatrowych i fotowoltaicznychtłumaczy wiceprezes PSE S.A. Włodzimierz Mucha.

Od ubiegłego roku działa już nowy odcinek linii 400 kV Mikułowa-Czarna, stanowiący wysokosprawne połączenie pomiędzy stacjami w okolicach Zgorzelca i Lubina. Zastąpił on pierwszą linię w Polsce pracującą na napięciu 400 kV, zbudowaną jeszcze w 1963 r. Do użytku oddano też połączenie Czarna-Pasikurowice (o napięciu 400 kV) łączące stacje w okolicach Lubina i Wrocławia. W ten sposób powstało nowe, bezpośrednie połączenie stacji Mikułowa przy zachodniej granicy kraju ze stacją Pasikurowice pod Wrocławiem, co daje najdłuższy na Dolnym Śląsku, 230-kilometrowy energetyczny ciąg liniowy najwyższych napięć.

Nowe instalacje pozytywnie przeszły program prób napięciowych i obciążeniowych i są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, w tym pracę przy wielodniowych upałach, a przy tym bardziej efektywne. Dla obu przedsięwzięć liniowych oraz rozbudowy i modernizacji obsługujących je stacji najwyższych napięć PSE pozyskało 380 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To kolejne inwestycje w regionie, zakończone zgodnie z przyjętym planem rozbudowy i modernizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki nowemu połączeniu zwiększymy bezpieczeństwo dostaw energii do mieszkańców Dolnego Śląska, a także poprawimy transgraniczne zdolności przesyłowe z Niemcami, Czechami i Słowacją – podkreśla wiceprezes PSE S.A.

  • Trwają także prace nad kolejnym projektem PSE na Dolnym Śląsku, tj. budową nowej linii 400 kV Mikułowa – Świebodzice, który ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Dolnego Śląska. Nowe instalacje zastąpią funkcjonującą od ponad 50 lat linię 220 kV.
  • Nowa sieć przesyłowa poprawi też warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW, a także zwiększy się pewność zasilania odbiorców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, w tym największego odbiorcy w regionie – KGHM. Dla inwestycji PSE pozyskały już decyzję środowiskową i pierwszą decyzję lokalizacyjną. Oddanie do eksploatacji nowej infrastruktury przesyłowej zaplanowano na 2025 r. Przewidywany koszt tego projektu to blisko 400 mln złotych.
  • PSE zakończyły już także prace studialne nad projektami, których celem jest przebudowa ciągu liniowego Pasikurowice – Dobrzeń – Trębaczew – Joachimów, łączącego aglomeracje Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Częstochowy i Opola. Znaczna część tych inwestycji będzie realizowana na terenie Województwa Dolnośląskiego.

Zakładamy, że po ich ukończeniu, w okolicach 2028 r., powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski, który zapewni niezawodne zasilanie, nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach – mówi wiceprezes PSE S.A. Włodzimierz Mucha.  

Województwo Dolnośląskie pod względem udziału w tworzeniu PKB gospodarki narodowej plasuje się na czwartym miejscu w kraju (8,1% ogółu). Jednocześnie jest też trzecim – po Mazowszu i Górnym Śląsku – regionem pod względem całkowitego zużycia energii elektrycznej. Rocznie zużywa się tu ok. 13,4 TWh, a spory udział mają w tym sektor przemysłowy i usługi.

Poprzez: PAP MediaRoom

Premier Mateusz Morawiecki: „Dochody samorządów będą wyższe” – gminy, powiaty i województwa będą mogły lepiej, niż dotąd realizować swoje plany społeczne i inwestycyjne [FOTO / VIDEO]

Poprzedni artykuł

Dolnośląskie Centrum Filmowe ugości festiwal. To już 18. edycja!

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.