Podróżowanie z lekami wymaga szczególnej uwagi i staranności, aby zachować ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Niezależnie od tego, czy planowany jest wyjazd krajowy, czy zagraniczny, istotne jest, aby właściwie transportować, przechowywać i chronić medykamenty. Jak zadbać o leki w podróży, aby nie utraciły swoich właściwości? Sprawdź, jakie są wymagania dotyczące przewozu leków do popularnych destynacji.
Przygotowując się do podróży, warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie niezbędne leki są spakowane w ilości wystarczającej na cały okres wyjazdu, uwzględniając dodatkowy zapas na nieprzewidziane sytuacje. W przypadku wątpliwości co do dopuszczalności leku w danym miejscu warto skontaktować się z placówką dyplomatyczną tego kraju.
- W jakich warunkach powinny być transportowane leki?
Kiedy podróżujemy samolotem, leki najlepiej przewozić w bagażu podręcznym, aby uniknąć ich narażenia na ekstremalne temperatury oraz potencjalne uszkodzenia w luku bagażowym. Medykamenty, zarówno te bez recepty, jak i przepisane przez lekarza, warto umieścić w oddzielnej saszetce lub kosmetyczce, zachowując oryginalne opakowania i dołączone ulotki. Należy również pamiętać o zabraniu recept i zaświadczeń lekarskich, ponieważ podczas kontroli bezpieczeństwa może być konieczne potwierdzenie autentyczności przewożonych leków. Medykamenty w formie płynnej zazwyczaj nie podlegają limitowi 100 ml, ale warto to wcześniej sprawdzić.
Natomiast podczas jazdy samochodem lub camperem ważne jest utrzymanie właściwej temperatury, aby leki nie straciły swoich właściwości. Przenośne lodówki lub izotermiczne opakowania są zalecane, aby zapewnić stabilne warunki. Probiotyki, zawierające żywe kultury bakterii, są szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury, które może zniszczyć te delikatne organizmy. Medykamenty hormonalne, takie jak leki antykoncepcyjne czy na tarczycę, również są podatne na zmiany warunków przechowywania i powinny być trzymane w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Noszenie leków przeciwbólowych w torebce lub plecaku, zwłaszcza w upalne dni, może prowadzić do ich przegrzania, a w efekcie leki mogą stać się nieskuteczne lub wręcz niebezpieczne do spożycia.
Małe termometry są prostym, lecz bardzo wartościowym narzędziem, które pozwala monitorować temperaturę w miejscach przechowywania leków. Są łatwe w użyciu i dostępne dla każdego, co daje pewność, że medykamenty są trzymane w optymalnych warunkach, co przekłada się na ich bezpieczne stosowanie — mówi kierownik działu temperatur w firmie logistycznej Pharmalink Maciej Orczykowski. Ekspert Pharmalink rekomenduje, by każdorazowo przed zażyciem leków zwrócić uwagę na inny niż zwykle zapach lub smak, odmieniony kolor tabletek bądź syropu. Preparaty, w których zauważymy zmiany, nie powinny być przyjmowane, gdyż mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.
- Co zrobić w przypadku zgubienia leków i przewożenia ich przez granicę
W razie zgubienia leków należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania nowych recept. Leki należy kupować wyłącznie w aptekach, które muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów, a medykamenty do aptek dostarczane są z zachowaniem najwyższych standardów.
Pacjenci kupujący leki w aptekach mają gwarancję, że medykamenty są w pełni bezpieczne do spożycia. Firmy logistyczne realizujące dostawy do aptek są odpowiednio przeszkolone i świadome, jak ważne jest zachowanie prawidłowych warunków transportu oraz ich właściwe udokumentowanie. Najlepszą praktyką jest stosowanie rejestratorów GPS oraz monitorowanie temperatury w transporcie i magazynach. System rejestruje dane dotyczące temperatury i alarmuje w przypadku, gdy przekracza ona wymagany zakres. My stosujemy takie rozwiązania, aby transportować leki zgodnie z przepisami i spełniając najwyższe standardy jakości — podsumowuje Maciej Orczykowski.
Niektóre leki dozwolone w Polsce mogą być zakazane w innych krajach, co może prowadzić do problemów na granicach.
- Przykładowo, niektóre leki dostępne w Polsce zawierają substancje zakazane w Egipcie. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i bez recepty, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kairze nie posiada jednolitej listy leków niedozwolonych, a egipskie służby na lotniskach decydują indywidualnie o wwozie leków. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium i może to potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów, warto mieć przetłumaczone na język angielski zaświadczenie lekarskie potwierdzające stosowanie danego leku i zabrać ze sobą tylko tyle dawek, ile jest potrzebne na czas pobytu.
- W Turcji wymagane jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza lub recepty przetłumaczonej na język turecki i poświadczonej przez tureckiego konsula w Polsce, nawet jeśli lek w Polsce można kupić bez recepty.
- W Tunezji leki wwożone na własny użytek podlegają kontroli celnej, a receptę należy przetłumaczyć na język angielski lub francuski. W przypadku leków zawierających substancje odurzające lub psychotropowe, wymagane jest również zezwolenie na wwóz wydane przez Ambasadę Tunezji w Warszawie, które jest ważne na określony czas: 28 dni dla leków doustnych, 14 dni dla leków w zastrzykach i 3 miesiące dla substancji psychotropowych.
- W Tajlandii dozwolone jest przywiezienie 30-dniowego zapasu leków w oryginalnych opakowaniach, z receptą lub listem od lekarza w języku angielskim. Na leki zawierające substancje kontrolowane może być wymagana zgoda tajlandzkiego urzędu Food and Drug Administration.
- W Grecji nie funkcjonuje lista leków zakazanych do wwozu. Generalnie, leki płynne w opakowaniach powyżej 100 ml, leki w ilościach mogących sugerować przeznaczenie handlowe, czy preparaty o działaniu narkotycznym, powinny być przewożone z dokumentem lekarskim, najlepiej w języku angielskim lub przetłumaczonym na język grecki. Zaświadczenie musi zawierać pełne dane pacjenta, pieczątkę i podpis lekarza. Ilość przewożonych leków powinna odpowiadać długości pobytu. Ostateczną decyzję o wwozie podejmuje funkcjonariusz na granicy.
Pełne informacje na temat przewozu leków do innych krajów można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Zaleca się zapoznanie z nimi przed podróżą: Informacje dla podróżujących.
Pharmalink od ponad 13 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w transporcie leków w warunkach pełnej kontroli temperatury. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej i dystrybucji leków dla branży farmaceutycznej zarówno dla rynku ludzkiego, jak i weterynaryjnego. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, szpitalami, aptekami oraz odbiorcami leczniczych preparatów weterynaryjnych. Nie bez przyczyny, misja firmy brzmi: „DOWOZIMY ZDROWIE”. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pharmalink.pl/
Materiał prasowy – poprzez: wills.pl