Widząc osoby potrzebujące pomocy natychmiast przystąpili do działania. Młodzi policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku po raz kolejny w praktyce pokazali, jak wygląda służba na rzecz społeczeństwa.
Do zdarzenia doszło na drodze ekspresowej S5 w okolicach Trzebnicy. Policjanci zauważyli przed sobą samochód, którego kierowca kilka chwil wcześniej stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w boczną barierę energochłonną. Na skutek uderzenia auto zostało dość poważnie uszkodzone i obróciło się przeciwnie do kierunku jazdy. Dwoje słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego post. Klaudia Stelmaszczyk (KPP Kamienna Góra) i post. Paweł Gruszczyński (KPP Środa Śląska) wracając z zajęć do swoich rodzinnych miejscowości zatrzymali się jako pierwsi na miejscy wypadku drogowego i udzielili niezbędnej pomocy oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.
Na drodze panowały niekorzystne warunki atmosferyczne (padający deszcz i ograniczona widoczność), dlatego post. Paweł Gruszczyński zajął się osobami znajdującymi się w aucie a post. Klaudia Stelmaszczyk za pomocą trójkątów ostrzegawczych, ustawionych w odpowiedniej odległości, oznakowała miejsce zdarzenia. Policjanci zadzwonili również ponownie na numer alarmowy 112 podając dokładne miejsce zdarzenia na postawie słupków kilometrowych umieszczonych na bocznych barierach. Policjant zajął się wstępnym badaniem urazowym osób z rozbitego pojazdu. Siedzące z przodu osoby nie wymagały natychmiastowej pomocy. U osoby siedzącej z tyłu policjant ustalił wstępnie uszkodzenie kręgosłupa oraz – na podstawie występujących objawów – podejrzenie złamania podstawy czaszki. Słuchacz zajął się poszkodowaną osobą a towarzysząca mu Klaudia Stelmaszczyk czuwała nad bezpieczeństwem miejsca zdarzenia.
W trakcie towarzyszących opadów deszczu kierowcy często nie dostosowywali prędkości do warunków jazdy i informacji o wypadku. Kierowca jednego z przejeżdżających pojazdów wjechał w trójkąty ostrzegawcze i w ostatniej chwili ominął miejsce zdarzenia. Po przyjeździe zastępu Państwowej Straży Pożarnej policjanci przekazali informacje o zdarzeniu i podjętych czynnościach. Gdy przyjechał patrol Policji poinformowali o tym, co zastali na miejscu. Po udzieleniu niezbędnych informacji i przekazaniu swoich danych kontynuowali podróż do swoich domów. W najbliższy czwartek kończą szkolenie zawodowe podstawowe w Słupsku i od piątku pełnić już będą samodzielne służby w swoich jednostkach macierzystych.
Za posiadanie i udzielanie narkotyków dwaj mieszkańcy Góry odpowiedzą przed sądem.
Kilka dni temu do dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Górze trafiła informacja, od zaniepokojonego przechodnia, o pojeździe znajdującym się na jednym z miejskich parkingów. Z treści zgłoszenia wynikało, że pojazd stoi tam od dłuższego czasu a wewnątrz jest osoba, która może potrzebować pomocy. Policjanci niezwłocznie przemieścili się we wskazane miejsce, gdzie szybko ujawnili pojazd, w którym znajdował się 37-letni mieszkaniec Góry.
Po krótkiej rozmowie mundurowi nabrali podejrzeń co do trzeźwości mężczyzny, dlatego wykonali badanie sprawdzające stężenie alkoholu w organizmie. Alkomat jednak nie wykazał nieprawidłowości, dlatego od mężczyzny została pobrana krew do analizy. Sprawdzając pojazd, w którym mężczyzna się znajdował, policjanci ujawnili woreczek z zawartością białego proszku, a po szybkiej analizie okazał się, że to amfetamina. Natomiast kiedy funkcjonariusze sprawdzili dane personalne w policyjnej bazie danych wyszło na jaw, że 37-latek jest poszukiwany, gdyż nie stawił się do odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności na okres 272 dni.
Po wykonaniu niezbędnych czynności z jego udziałem, został przetransportowany do Zakładu Karnego. Górowscy policjanci nadal prowadzą czynności w tej sprawie, aby ustalić wszystkie szczegóły, w tym również sprawdzą, czy mężczyzna kierował pojazdem pod wpływem środków odurzających. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, podobnie jak za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających.
Natomiast drugi mężczyzna został zatrzymany następnego dnia w godzinach porannych w wyniku działań podjętych przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Górze. W pomieszczeniach mieszkalnych zajmowanych przez 45-latka policjanci znaleźli prawie 200 porcji handlowych amfetaminy. Mundurowi zabezpieczyli również woreczki strunowe, wagi elektroniczne, telefony komórkowe oraz dużą sumę gotówki. Ze zgromadzonego wcześniej przez policjantów materiałów dowodowych wynikało, że mężczyzna prawdopodobnie zajmuj się rozprowadzaniem narkotyków. 45-latek usłyszał już zarzut posiadania i udzielania narkotyków, za co zgodnie przepisami grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z oleśnickiej drogówki zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na trzy miesiące, po tym, jak w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 110 km/h. Drugi z kierujących, mieszkaniec powiatu kaliskiego, który drogą ekspresową jechał z prędkością 181 km/h i działał w warunkach recydywy.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Oleśnicy zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem Hyundai, który w obszarze zabudowanym jechał szybciej, niż pozwalają na to przepisy ruchu. Wideorejestrator wskazał, że 33-latek przekroczył prędkość o 60 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie zostały zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Drugą osobą, która nie dostosowała prędkości do obowiązujących ograniczeń, był kierujący pojazdem marki Audi. Mężczyzna, jadąc drogą ekspresową, przekroczył prędkość o 61 km/h. Sprawdzenia w policyjnych systemach wykazały, że 68-latek działał w warunkach recydywy. Mężczyzna już wcześniej popełnił tego typu wykroczenie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący został ukarany mandatem w wysokości 4000 złotych, a do jego indywidualnego konta zostało dopisanych 14 punktów karnych. Policjanci kolejny raz przypominają, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość utrudnia reakcje na zmienne warunki drogowe, takie jak obecność pieszych, zwierząt, zmiany sygnalizacji świetlnej czy niespodziewane obiekty znajdujące się na jezdni. Dlatego istotne jest, aby każdy kierujący respektował ograniczenia prędkości, dbając tym samym o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl