Wody opadowe to nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej. Deszczówka to także gigantyczny problem, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych.
Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne. Równocześnie, w przypadku gwałtownych opadów atmosferycznych, miasta niemal w kilka minut toną w rzekach wód opadowych. Nie ma bowiem takich instalacji, które byłyby w stanie odebrać takie ilości wody. Odrębną kwestią jest wymagające systematycznej aktywności służb komunalnych, utrzymanie drożności kanalizacji deszczowej i rozmaitych instalacji odprowadzających deszczówkę w naturalne kanały rzeczne.
Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania. Z kolei czerpanie z zasobów deszczówki pozwala nawet o połowę zmniejszyć pobór wody pitnej z sieci do celów niekonsumpcyjnych nawet o połowę. Wszystkie metody, które zatrzymują opad w miejscu jego wystąpienia, zmniejszają ryzyko podtopień i mogą służyć łagodzeniu skutków suszy. Warto wiedzieć, iż po 10-minutowym deszczu z dachu o powierzchni 120 m.kw. spływa ok. 180 litrów wody. Gdyby przemnożyć tę wartość przez cenę litra wody pobieranego z sieci do podlewania kwiatów czy trawy, wówczas…
Miasto Wrocław przygotowało pilotażowy program dotacyjny pod hasłem „Złap Deszcz”. Można aplikować o sfinansowanie udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania mającego na celu zorganizowany odbiór deszczówki. Można na przykład założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową albo postawić naziemny wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.
Wsparcie może sięgać nawet 80% poniesionych wydatków, ale maksymalnie 5 tys. zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające tytuł prawny do terenu objętego zadaniem. Wnioski będzie można składać już od 2 sierpnia 2019 w sekretariacie Biura Wody i Energii (ul. Świdnicka 53, I piętro, pok. 106).
KLIKNIJ W PONIŻSZY OBRAZEK, ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PROGRAMEM
Poprzez: wroclaw.pl
Komentowane 1