Sejmowa komisja ds. kultury i środków przekazu przegłosowała poprawki do ustawy „lex TVN”. Teraz ustawa trafi pod obrady Sejmu i ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie jeszcze dziś. Czas na blok głosowań w Sejmie.
Nowelizacja zakazuje kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Przypomnijmy, że właścicielem TVN jest amerykański koncern medialny Discovery.
Za nami głosowanie sejmowej komisji ds. kultury i środków przekazu nad poprawkami do ustawy. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przyszły dwie poprawki zgłoszone przez PiS.
Burzliwa dyskusja w sejmie
Wcześniej Marek Suski zapowiedział, że PiS zgłosi odpowiednie poprawki do ustawy w taki sposób, aby dać możliwość TVN do dostosowania się do zmiany przepisów. Poprawka ma przedłużyć czas dla stacji o siedem miesięcy.
Podczas wystąpienia posła Marka Suskiego opozycja wykrzykiwała hasła „Precz z komuną!” oraz „Hańba!”
— Krzyczący “hańba”, krzyczą o sobie. To wy prześladowaliście telewizję Trwam, to wy wydzieraliście laptopa z redakcji “Wprost”. Teraz zbieracie podpisy za likwidacją telewizji publicznej — odniósł się Suski.
Później przyszedł czas na głos opozycji. Były przewodniczący Borys Budka, który odstąpił swoje miejsce powracającemu Donaldowi Tuskowi porównał obecną władzę do wschodnich sąsiadów — Niczym nie różnicie się od Putina, Erdogana i Łukaszenki — powiedział Budka.
— Jeśli dziś pozwolimy PiS zniszczyć TVN24, to jutro przyjdą do Onetu czy Radia Zet — grzmiała na mównicy Joanna Scheuring-Wielgus. Podczas swojego wystąpienia porównała ustawę lex TVN do Lexa Luthora, a więc do złoczyńcy z uniwersum Supermana. Metaforę odnoszącą się do fikcyjnej postaci z serii komiksów wydawanych przez amerykańskie DC Comics można definiować jako nawiązanie do właścicieli stacji TVN zza oceanu. Trudno powiedzieć czy ten zabieg był celowy.
5 posłów Porozumienia poparło „lex TVN”
Mieczysław Baszko, Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Wojciech Murdzek i Grzegorz Piechowiak poparli wniosek o wprowadzenie pod obrady Sejmu ustawy medialnej „lex TVN”.
Za rozpoczęciem prac nad ustawą opowiedzieli się także posłowie Kukiz’15 – Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, oraz niezrzeszeni – Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.
Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się podczas głosowania. Nie uczestniczyło w nim aż 20 posłów, w tym Jarosław Gowin (Porozumienie), Zbigniew Ziobro (PiS), Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka (Kukiz’15) oraz Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz (Konfederacja).
Za wprowadzeniem pod obrady ustawy „lex TVN” było 223 posłów, przeciw głosowało 208. Dziewięciu wstrzymało się od głosów.
Komentowane 2