Olga Humeńczuk została oficjalnie przedstawiona jako nowa dyrektorka Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Została powołana na to stanowisko na trzy lata. Zastępuje wieloletniego szefa tej instytucji – Andrzeja Kosendiaka, który zrezygnował z powodów osobistych, ale pozostanie jednak przy NFM.
Olga Humeńczuk od 19 lat jest związana zawodowo z Narodowym Forum Muzyki oraz instytucjami poprzedzającymi jego powstanie – Filharmonią Wrocławską im. Witolda Lutosławskiego oraz Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans. Jako koordynatorka prac związanych z projektem i budową NFM współpracowała z projektantami akustyki, architektami oraz inżynierem kontraktu zarówno od strony inwestora, jak i późniejszego użytkownika. Zarządzała projektami dofinansowanymi z funduszy europejskich, dzięki którym NFM wzbogacił swoje wyposażenie o organy symfoniczne, liczne instrumenty dla muzyków oraz specjalistyczny sprzęt. Ma nie tylko bogate doświadczenie w zarządzaniu instytucjami kultury, ale także doświadczenie w produkcji wydarzeń artystycznych. Nowa dyrektor NFM ukończyła studia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Wydziale Informatyki i Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej. Ukończyła również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu w zakresie zarządzania projektami. Jest także absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli.
Nie chcę robić rewolucji. To będzie kontynuacja tego, co wykreował Andrzej Kosendiak. Przyjdzie czas na wdrażanie nowych pomysłów, ale chcę podkreślić, że NFM jest w znakomitej formie artystycznej i organizacyjnej. Jednocześnie pan dyrektor nie rozstaje się z NFM, z czego bardzo się cieszę. Pozostaje doradcą ds. artystyczno-programowych oraz dyrektorem artystycznym Wrocław Baroque Ensemble, czyli zespołu specjalizującego się w wykonawstwie historycznym. Mam zamiar czerpać garściami z jego wiedzy i doświadczenia – zapewnia nowa dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Olga Humeńczuk.
Andrzej Kosendiak z powodów osobistych złożył rezygnację z dalszego kierowania NFM. W 2022 roku został powołany na kolejną, 5-letnią kadencję. Formalnie powinien sprawować tę funkcję jeszcze przez 3 lata (do końca sezonu artystycznego, czyli do końca sierpnia 2027). Od początku był inspiratorem budowy tej sali koncertowej oraz powołania NFM jako instytucji kultury. Te starania zostały uwieńczone powodzeniem w 2015, gdy NFM oficjalnie otwarto.
Kończy się bardzo ważny etap w mojej karierze. Dziękuję prezydentowi, marszałkowi i pani minister, że zaakceptowali sposób, w jaki ta zmiana następuje. To była przygoda życia, podczas której we współpracy z całym środowiskiem artystycznym Wrocławia udało się stworzyć coś niezwykłego. Wokół budynku zbudowaliśmy organizację i całą społeczność artystyczną, która jest mocno osadzona w życiu artystycznym i kulturalnym Wrocławia oraz regionu. Nasze miasto wkroczyło do ligi światowej. Bądźmy z tego dumni – podsumowuje dotychczasowy dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Andrzej Kosendiak.
Andrzej Kosendiak po raz pierwszy został dyrektorem, wówczas Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Wratislavia Cantans, w 2005 r. Odpowiadał za koordynację budowy Narodowego Forum Muzyki, a potem za funkcjonowanie obiektu. Wcześniej przez lata zabiegał o wzniesienie we Wrocławiu sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Powołał do życia nowe zespoły artystyczne, m.in. Chór NFM, Wrocławską Orkiestrę Barokową, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM. Zainicjował również Leo Festiwal. Regularnie dyryguje zespołami filharmonicznymi w Polsce i poza jej granicami. Występował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych (m.in. współpracował z University of North Carolina w Chapel Hill) oraz w Chinach. Jest niezwykle aktywny w dziedzinie edukacji. Narodowe Forum Muzyki jest prowadzone jako wspólna instytucja kultury przez Gminę Wrocław (organizator), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Dolnośląskie.
Formalnie dyrektora NFM powołuje prezydent Wrocławia, jednak potrzebne jest do tego porozumienie wszystkich trzech partnerów. Bardzo się cieszymy, że udało się osiągnąć konsensus, który jest najlepszy dla utrzymania wysokiej marki tej instytucji. Została ona wypracowana przy wielkim udziale dyrektora Kosendiaka – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. Jesteśmy dumni, że mogliśmy współuczestniczyć w nominacji tak dobrej kandydatury. Nie mamy wątpliwości, że wybrane zostało najlepsze rozwiązanie dla instytucji, która buduje markę artystyczną Wrocławia, ale też całego regionu – komentuje członek zarządu województwa dolnośląskiego Jarosław Rabczenko.
Poprzez: UM Wrocław