Wrocławskie środowisko akademickie ma kolejny powód do dumy. Projekt bazy marsjańskiej „Dome” zakwalifikował się na elitarną listę Malezyjskiego Instytutu Architektów, w ramach konkursu First Colony on Mars. To już druga w tym roku marsjańska koncepcja wychodząca z Wrocławia.
Koncepcja zakłada wiele niezwykle nowoczesnych rozwiązań. Według założeń twórców „Dome”, w celu przetrwania na Marsie najlepiej będzie wykorzystać materiały z pamięcią kształtów. Bazy zbudowane z takich surowców pozwalają przeżyć na Czerwonej Planecie mimo ogromnych, sięgających kilkudziesięciu stopni amplitud temperaturowych.
Idea wykorzystuje ten fakt zakładając stworzenie kopuły płatkowej, która podczas wysokich temperatur odpowiednio odgina się dając światło dzienne i chroniąc przed promieniowaniem, a w nocy, kiedy robi się zimno, wracają do pierwotnego kształtu dając schronienie przed chłodem.
Wrocławska drużyna w składzie: Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Justyna Pelc, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała zaproponowali projekt budynku mogęcego pomieścić 50 osób. Obok szeregu nowoczesnych rozwiązań, w bazie znajdować się mają pomieszczenia mieszkalne, laboratoria, centrum kontroli i pełne zaplecze sanitarne. Technologia ma również świetnie chronić astronautów przed brutalnymi warunkami zewnętrznymi i pozwolić między innymi na noszenie lżejszych skafandrów.
Cieszymy się, że jury doceniło nasz projekt. Konkurencja była ogromna – nadesłano 125 prac z całego świata, więc tym bardziej jesteśmy dumni z wyniku – mówi jedna z członkiń zespołu Beata Suścicka.
Wrocławianie już po raz kolejny w tym roku zostali docenieni za swoją kosmiczną kreatywność. Jak już informowaliśmy dwa miesiące temu, w finale 13 edycji konkursu Suborbital Day organizowanego w Paryżu przez Astronaute Club Européen, sędziowie uznali za najlepszy model kabiny samolotu do lotów suborbitalnych przygotowany przez ten sam zespół studentów Politechniki Wrocławskiej.
Natomiast miesiąc temu odnotowaliśmy sukces tego samego teamu w postaci renesansowej wizji miasta idealnego pod nazwą „Ideacity”. Zaprojektowane pod kątem lokalizacji na Marsie miasto cechują krótkie odległości, centrum będące głównym punktem kolonii, sieć podziemnych tuneli umożliwiających przemieszczanie się bez uciążliwości zewnętrznych warunków atmosferycznych, kompleks dróg powierzchniowych dla pojazdów z ładunkami.
Poprzez: innspace.pl
Komentowane 1