Piękny budynek położony przy ul. Jedności Narodowej niemal od zawsze pełniał funkcje edukacyjne. Poza okresem wojennym, kiedy był siedzibą Urzędu Reparacyjnego, przez kilkadziesiąt lat służył wrocławianom jako III LO czy XV gimnazjum Od września tego roku gmach zamienił się w jedyną tego rodzaju placówkę w kraju – Centrum Kreatywności Talent.
Zajęcia dla wrocławskiej młodzieży są bezpłatne, a skorzystać może z nich każdy mieszkaniec objęty obowiązkiem szkolnym. W Centrum znajdują się pracownie muzyki, matematyki, szachów, teatru czy przestrzeń dla rozwoju przedszkolaków.
Centrum Kreatywności Talent powołane zostało w czerwcu br. uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia. W uzasadnieniu decyzji wrocławscy rajcy napisali m.in., że celem nowej placówki jest organizacja nowatorskich zajęć edukacyjnych przedpołudniowych i popołudniowych dla wychowanków i nauczycieli; wykorzystanie innowacyjnych metod zindywidualizowanej współpracy pomiędzy nauczycielem a wychowankiem, ścisła współpraca z rodzicami wychowanków w zakresie wychowania i profilaktyki uzależnień. Ponadto CKT ma prowadzić zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia wychowanków, a także zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i specjalistyczne dla wychowanków wymagających szczególnego wsparcia w rozwoju lub pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Placówka ma też pomagać w przygotowaniu wychowanków do konkursów i olimpiad przedmiotowych.
Tutaj będzie ośrodek, który będzie badał uzdolnienia, rozpoznawał je i wspomagał w rozwoju dzieci, współpracując również z rodzicami i nauczycielami – wyjaśnia Radiu Wrocław Izabela Suleja, dyrektorka Centrum Kreatywności Talent.
We Wrocławia działają cztery młodzieżowe domy kultury. Specjalistyczna placówka wychowania pozaszkolnego – Centrum Kreatywności TALENT będzie uzupełnieniem oferty dla dzieci i młodzieży uzdolnionych, z potencjałem rozwojowym z jednoczesną formą pomocy dla uczniów z trudnościami w sferze społeczno-emocjonalnej. Będzie to również placówka wykorzystująca wypracowane metody pracy i kontynuująca projekty prowadzone w wygaszanych gimnazjach – dla serwisu Wroclaw.pl mówił dyrektor Departamentu Edukacji UMW Jarosław Delewski.
Poza zajęciami dla uczniów, w ośrodku organizowane będą również warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Zajęcia mają odbywać się w maksymalnie 12-osobowych grupach, by każdemu uczestnikowi poświęcić możliwie najwięcej uwagi. Oferta CKT ma się systematycznie powiększać. W placówce są już dostępne pracownie: matematyczna, szachowa, malarska, muzyczna, teatralna, eksperymentu chemicznego oraz odrębna pracownia dla przedszkolaków.
Potrzeby dzisiejszego Wrocławia są bowiem tak duże, że nie można nie wykorzystać potencjału tkwiącego w młodych ludziach – już w czerwcu br. zapowiadał dyrektor Jarosław Delewski.