Mężczyzna został zatrzymany w związku z przemocą domową. Agresor stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec członków rodziny. Policyjne postępowanie w tej sprawie musiało być zdecydowane i stanowcze.
Oławscy patrolowcy zostali wysłani na interwencję do jednego z domów na terenie gminy Oława, gdzie według zgłoszenia wnuk wszczął awanturę domową. Interweniujący policjanci potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że mężczyzna poprzez wszczynanie awantur, wyzywanie, poniżanie, grożenie i popychanie stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoje 76-letniej babci. Z uwagi na realne zagrożenie dla zdrowia i życia pokrzywdzonej oraz pozostałych członków rodziny, mundurowi zatrzymali 34-latka w policyjnej celi. W momencie zatrzymania mieszkaniec powiatu oławskiego był nietrzeźwy.
Aby zapewnić bezpieczeństwo rodzinie i odizolować od niej agresora, decyzją Sądu Rejonowego w Oławie wobec mieszkańca powiatu oławskiego, jako sprawcy przemocy domowej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn zatrzymanemu grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
- Jeśli jesteś świadkiem lub doznajesz przemocy domowej – skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Nie pozostawaj obojętny, reaguj! Przemoc domowa z reguły nie jest incydentem jednorazowym, jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy.
- Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc.
- Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.
Oleśniccy poszukiwacze zatrzymali ukrywającego się przez kilka lat. Znaleźli go na terenie ogródków działkowych w Kołobrzegu.
Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, na co dzień zajmujący się poszukiwaniem osób, trafnie wytypowali miejsce pobytu 47-letniego mężczyzny poszukiwanego listem gończym za przestępstwa przeciwko mieniu. Mężczyzna, który przez kilka lat unikał odpowiedzialności, ukrywał się na ternie ogródków działkowych w Kołobrzegu. Duża odległość nie była przeszkodą dla doświadczonych dolnośląskich poszukiwaczy.
Dolnośląscy poszukiwacze każdego dnia dążą do tego, by osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości prędzej czy później trafiły w ręce mundurowych. Charakter wykonywanych zadań bardzo często wykracza poza obszar danego powiatu czy województwa. Tak było i tym razem, gdyż policjanci pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy ustalili, że jeden z poszukiwanych przez nich mężczyzn przebywa na ternie ogródków działkowych w okolicy Kołobrzegu. Nie zwlekając, oleśniccy kryminalni wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zweryfikowali pozyskane informacje przemieszczając się na teren województwa zachodniopomorskiego. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy i efektywnej współpracy między jednostkami, mężczyzna, który przez długi czas unikał odpowiedzialności za popełnione wcześniej czyny, trafił w ręce policjantów.Zatrzymanie poszukiwanego 47-latka na terenie ogródków działkowych w Kołobrzegu stanowi kolejny przykład skutecznych działań oleśnickiej Policji.
Zdecydowana reakcja dzielnicowej pozwoliła na uratowanie dwóch zaniedbanych psów
Dzielnicowa Posterunku Policji w Udaninie otrzymała informację, że w jednej z miejscowości na terenie gminy, dwóm psom może dziać się krzywda. Policjantka od razu zweryfikowała prawdziwość uzyskanej informacji. Niestety została ona potwierdzona. Psy były trzymane w nieodpowiednich warunkach, nie miały właściwie ocieplonego pomieszczenia, gdzie były trzymane, pomimo panujących ujemnych temperatur, nie miały również zapewnionej wody czy jedzenia. Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Mundurowi wykonali szereg czynności procesowych, m.in. dokumentując zastaną sytuację.
Obecny na miejscu lekarz weterynarii stwierdził, że „psy są zaniedbane, a warunki, w jakich przebywają są karygodne…”. Zwierzęta zostały odebrane właścicielowi i przekazane pod opiekę lekarską. Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem opisanym w art. 35 par. 1a Ustawy o ochronie zwierząt i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat. Dolnośląscy policjanci apelują do osób posiadających zwierzęta o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz o troskę i opiekę nad nimi. Nie bądźmy obojętnymi na krzywdę zwierząt i o każdej niepokojącej sytuacji natychmiast informujmy odpowiednie służby.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl