Już wkrótce we Wrocławiu odbędzie się 120. Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu” pod hasłem PRZÓD I TYŁ! Od marca 2023 roku regularnie spotyka się on w klubie Firlej przy ulicy Grabiszyńskiej 56, który jest nową przestrzenią Strefy Kultury Wrocław.
Antykabaret od 12 lat zaprasza na spotkania artystyczno-kulturalne tym razem znajdzie paliwo, które doprowadzi wyobraźnię Twórców i Wykonawców do wrzenia. Przód i tył – oczywiste antynonimy, stanowią semantycznie opozycję, ale dla wielu działanie z przodu i z tyłu naraz to filozofia życiowa. Pojął ja już mrożkowy Edek, wykładając postępową teorię ewolucji „Przodem do przodu”. Inaczej rozumie ją fredrowski Papkin, jako zachętę do stania w miejscu, a jeszcze inaczej Pan Czesio z Kabaretu Olgi Lipińskiej.
- „ – Przodem do przodu.
– A tył?
– Tył też do przodu.”
Sławomir Mrożek „TANGO” - „Z tyłu, z przodu, nic nie znaczy.
Dobry rycerz wszędzie straszny”
Aleksander Fredro „ZEMSTA” - „Co się polepszy, to się popieprzy.
Kroczek do przodu, trzy kroki w tył”
Agnieszka Osiecka „Co się polepszy”
Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu” to cykl spotkań artystyczno-kulturalnych zapoczątkowany 13 lutego 2011 roku w kawiarni Ristorante Con Vivio. Artyści związani ze sceną Teatru Capitol oraz ich przyjaciele spotykają się raz w miesiącu w Firleju przy ulicy Grabiszyńskiej 56, by spędzić wspólnie dobry wieczór. Antykabaretowi twórcy na pierwszym miejscu stawiają interakcję i niewymuszoną wymianę energii z Widzami, którzy mają wpływ na klimat i przebieg zdarzeń na przykład wybierając zakończenia scenek czy pisząc teksty występującym.
Na Antykabaretowej scenie zobaczymy osoby stricte związane z kabaretem, jednak twórcy cyklu postawili sobie za cel prezentować również osobistości Wrocławia, które choć na co dzień zajmują się zawodowo czymś innym, posiadają szczególny dar zjednywania sobie audytorium. Wszyscy wykonawcy robią „swoje najlepsze”: śpiewają, tańczą, prezentują skecze, scenki, wygłupiają się w jednym celu – by „Dobry Wieczór we Wrocławiu” nie pozostał jedynie sloganem znanym z neonu witającego gości przy Dworcu Wrocław Główny.
Zaproszeni na 12 maja:
- Natalia Dorota Lubrano,
- Małgorzata Osiej Gadzina,
- Wojciech Dereń,
- Jakub Luboiński,
- Łukasz Iwaniuk,
- Ścibor Szpak,
Orkiestra w tradycyjnym składzie:
- Rafał Karasiewicz – piano,
- Tomek Grabowy – bas,
- Paweł Ostrowski – perkusja.
Na gospodarza wieczoru wybrany został przez samego siebie Marek Kocot. Wydarzenie współfinansowane ze środków samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wrocław.