Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. W sobotę we Wrocławiu tę nagrodę otrzymał słoweński autor Goran Vojnović.

Vojnović to pisarz, scenarzysta i dziennikarz. W swoim kraju uznawany jest za jednego z najbardziej intrygujących twórców. Wyróżniona została także tłumaczka „Mojej Jugosławii” na język polski Joanna Pomorska. Autorka przekładu otrzymała 40 tys. zł, zaś autor 150 tys. zł.

Warto zauważyć, że Wrocław jako pierwszy w kraju wprowadził takie nagrody, które mają doceniać autorów i autorki. Trzecim wyróżnieniem Angelusa – przyznawanym od 2015 roku jest Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, rosyjską poetkę i dziennikarkę, która przewodniczyła pierwszemu jury konkursu. Laureata w tej kategorii wskazują czytelnicy biorący udział w internetowym głosowaniu. Autor w nagrodę otrzymuje zaproszenie do stolicy Dolnego Śląska na trzymiesięczne stypendium literackie. W tym roku w gronie wyróżnionych najlepszy okazał się Rosjanin Siergiej Lebiediew. To twórca „Dzieci Kronosa” wydanej przez Wydawnictwo Claroscuro.

Ikona: Facebook organizatora
Foto: Tanja Draškić Savić

Wrocław nie daje się wodzie, choć Odra wylała na jego obrzeżach – powtórka z roku 1997 mało realna

Poprzedni artykuł

Cosmic Magic z Cristal Cup – niepokonana w tym sezonie na Partynicach

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] zaznaczyć, że gala, na której przyznano Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, o czym pisaliśmy w naszym portalu, i Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS była najważniejszym momentem trwającej od 3 […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.