Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat o możliwym zagrożeniu gwałtownymi burzami. Już dziś, 5 lipca, z zachodu na wschód przejdzie strefa burz. Podobnie będzie dzisiejszej nocy (ze środy na czwartek). Burze przyniosą ulewny deszcz, bardzo silne porywy wiatru, a także grad.
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w środowe popołudnie nad Polskę nadciągnie aktywny front chłodny, związany z niżem “Poly”. Duży kontrast termiczny mas powietrza spowoduje rozwój gwałtownych i dobrze zorganizowanych burz, pełen niebezpiecznych zjawisk. Przed frontem temperatura w Polsce centralnej i wschodniej wzrośnie do ok. 30 stopni Celsjusza, a masa powietrza będzie bardzo wilgotna. Pogoda zmieniać się będzie dynamicznie.
Podczas burz występować będą ulewne opady deszczu, miejscami nawet do 35mm na metr sześcienny. Towarzyszyć im będzie grad. Na szczęście front przemieszcza się szybko i zagrożenie zwiększonymi kumulacjami opadów jest niskie. Nie można jednak wykluczyć podtopień, szczególnie w miastach.
Największym zagrożeniem będą bardzo silne, wręcz huraganowe wiatry, które mają wiać z prędkością nawet 100km/h. Prognozy wskazują, że takie warunki pogodowe mogą wystąpić w północno-zachodniej i centralnej części kraju, natomiast w południowej części Polski porywy będą bardziej punktowe, za to wystąpi zwiększone ryzyko dużego gradu.
W kolejnych dniach możliwy jest napływ powietrza zwrotnikowego do Polski, co będzie skutkować falą upałów, szczególnie w zachodniej części kraju.
Przypominamy o zaleceniach ze strony policja.pl dotyczących porządanych zachowań w czasie burzy, gdy znajdujemy się w terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:
- Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
- Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
- Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
- Wyjdźmy natychmiast z wody.
- Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.