Była naszą Natalką – tak o posłance mówią we wrocławskim MPK pracownicy i tak też ją wspominano wczoraj. Miejski przewoźnik nadał imię tragicznie zmarłej posłanki największej sali konferencyjnej w siedzibie spółki przy ulicy Bolesława Prusa 75-79.

Aleksandra Natalii-Świat była ekonomistką i przewodniczącą rady nadzorczej spółki w latach 1999 – 2000, od 2000 – 2004 roku zasiadała w zarządzie MPK. Potem została posłanką na Sejm V i VI kadencji.  W 2008 roku uhonorowana została medalem „Założony dla MPK”. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pośmiertnie odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułami Honorowego Obywatela Dolnego Śląska oraz Honorowego Obywatela Wrocławia.

Praca w MPK była dla Oli wyzwaniem i przygodą. Duża firma zatrudniająca prawie trzy tysiące osób. Żyła tą pracą przychodziła z nią do domu, opowiadała o niej, o pracownikach, problemach i sukcesach – relacjonował w emocjonalnym wspomnieniu poseł na Sejm RP Jacek Świat. Potem została posłanką i bardzo żałowała, że musiała się rozstać z MPK, pracowała tu jak na swoją karierę zawodową krótko, ale bardzo intensywnie.

Sala im. Aleksandry Natalii-Świat jest miejscem najważniejszych spotkań, na których podejmowane są decyzji dotyczące losów MPK. To jest firma rodzinna, tu pracują pokolenia – mąż i żona, ojciec i córka. My, będący w zarządzie firmy, przychodzimy tu tylko na chwilę i potem, gdzieś idziemy w dalszą drogę. Takie sytuacje, gdy po latach ludzie swoich szefów wspominają i wspominają w dodatku tak pięknie, jak panią Aleksandrę, są dla menadżerów największym komplementem – mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder.  

Do teraz zawsze mieliśmy dla Oli wolne krzesło w naszych spotkaniach pracowniczych. Tak jej obiecaliśmy i tej tradycji byliśmy wierni aż do teraz. Teraz zostaliśmy z tego niepisanego obowiązku zwolnieni. Od dziś już zawsze będzie w tych spotkaniach uczestniczyła – mówili spoglądając na tablicę z wizerunkiem byłej dyrektor przedstawiciele zakładowych związków zawodowych.

Na uroczystości obecni byli m.in. Jacek Świat – poseł na Sejm RP VII, VIII i IX kadencji, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, były metropolita wrocławski ks. arcybiskup Marian Gołębiewski, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Łukasz Olbert.

  • W sobotę 1 sierpnia 2020 r. – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – wrocławskie tramwaje i autobusy będą ustrojone polskimi flagami. Według szacunków Wrocław był miastem, do którego po wojnie trafiło najwięcej uczestników Powstania – spośród nich w naszym mieście żyje ich 14. By szczególnie ich uhonorować na pojazdach obok flagi biało-czerwonej pojawią się żółto-czerwone barwy Wrocławia.
  • Od 1 sierpnia to prowadzący pojazdy miejskiej komunikacji znów na przystankach będą otwierać z kabiny wszystkie drzwi w tramwajach i autobusach. Pozostają jednak przystanki „na żądanie”. Przy drzwiach pojawią się odświeżone informacje o maksymalnej liczbie osób w pojazdach oraz o obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie podróży. To działanie zgodne jest z zaleceniami Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego we Wrocławiu.

Powrót na wrocławski parkiet – WKK chce awansu

Poprzedni artykuł

Kobiecy „Śląsk” to nadzieja wrocławskiej piłki nożnej – trzymamy kciuki za sukcesy [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.