Uczniowie, przedstawiciele różnych firm i instytucji oraz mieszkańcy Wrocławia spotkali się przy kładce do ZOO, aby zainicjować akcję „Czysta Odra”. Akcja Odbywa się wzdłuż całej rzeki i jej dopływów.
Od strony ul. Na Grobli we Wrocławiu zebrało się około 100 osób – wolontariuszy, którzy wzięli udział w akcji „Czysta Odra”. Byli wśród nich uczniowie klasy specjalizacji turystycznej z XI Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu z wychowawczynią Anną Domaradzką-Żyłą, przedstawiciele Hydropolis, fundacji Wroc ma Moc, Eko-Unii, przedstawiciele różnych firm i instytucji oraz wrocławianki i wrocławianie. W całej akcji „Czysta Odra” na całej linii rzeki i jej dopływach bierze udział już ponad 20 tys. wolontariuszy z Polski, Czech oraz Niemiec i wciąż dołączają kolejni. Sprzątają rzekę od źródeł po ujście. Akcja potrwa do jutrzejszej niedzieli 5 maja. To jej trzecia edycja. Każdy może wziąć w niej udział.
Działamy od czeskich Moraw, aż po Zalew Szczeciński i Bałtyk. Sprzątamy Odrę oraz wszystkie jej dopływy. Akcja jest bardzo prosta. Chodzi o to, żeby śmieci, czyli to co w rzekach pływa, a nie powinno, trafiły do recyklingu albo na składowiska, ale na pewno nie do wody – tłumaczy ideę akcji jej koordynator Dominik Dobrowolski.
Honorowym patronatem objął ją wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, który w piątek podziękował wolontariuszom i wszystkim organizatorom. Działamy razem w jednym kierunku i bardzo dziękuję za to, co już robicie. My oczywiście bardzo mocno się włączamy, żebyśmy naszą Odrą i wszystkimi dopływami wszyscy cieszyli się jak najdłużej. My i nasze dzieci, i nasze wnuki – mówił wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. Przypomniał ponadto, że powstał Zespół ds. Odry, w którym działają przedstawiciele wszystkich nadodrzańskich województw. Poinformował także, że raz w tygodniu sprawdzany jest poziom namnożenia alg. Zrzuty zasolonej wody na razie się odbywają, ale w kopalniach mają powstać warzelnie, przez które woda ma być filtrowana zanim trafi do Odry.
Poprzez: Biuro Prasowe DUW