Na drogach Dolnego Śląska pojawi się „Wąsobus” – mobilny punkt pobrań, którego zadaniem jest zwiększenie dostępności do badań w kierunku wczesnego wykrycia raka prostaty. Badania będą bezpłatne dla mężczyzn w wieku 50 do 69 lat. Kampanię profilaktyczną prowadzi Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii razem z samorządem województwa dolnośląskiego.
Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i co roku powoduje w Polsce ponad 5 600 zgonów. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jako jedyny polski szpital został zaproszony do uczestniczenia w dedykowanym walce z tym schorzeniem unijnym projekcie PRAISE-U („Prostate cancer Awareness and Initiatives for Screening in the European Union” — Świadomość na temat raka prostaty i inicjatywy w zakresie badań przesiewowych w Unii Europejskiej). Ma on na celu opracowanie wzorcowej ścieżki badań przesiewowych w kierunku raka prostaty, która zapewni pacjentom właściwą opiekę.
Uczestnicząc w tym projekcie chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu, którego w tym przypadku nie ma, ale także dostępności. To ogromna szansa dla mieszkańców do zadbania o swoje zdrowie – dodaje dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu Adam Maciejczyk.
Projekt jest to wspólnym przedsięwzięciem 25 instytucji z 11 krajów Unii Europejskiej wspieranym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Do tej pory w jego ramach przebadano już blisko 2 900 mężczyzn. Jednak odsetek zgłaszających się na badania mężczyzn jest wciąż zbyt niski, aby uzyskać znaczący efekt populacyjny. Dlatego DCOPiH uruchamia “Wąsobus”, który w najbliższy weekend odwiedzi Kłodzko. Pojazd pojawiać się będzie w miejscowościach oddalonych od dużych miast. Jest to, obok otwartych już ośrodków we Wrocławiu (ul. Bończyka 20) i Bolesławcu (Szpital św. Łukasza), kolejny krok, by zapewnić jeszcze szerszy dostęp do badań.
- Punkt pobrań w Kłodzku będzie czynny 5 lipca 2025 (sobota) od godz. 10:30 do godz. 16:30 przy Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta (ul. Romualda Traugutta 1a).
- Aby wziąć udział w badaniu nie jest wymagane skierowanie ani specjalne przygotowanie. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, a osoby przyjmowane są według kolejności zgłoszeń.
Poprzez: UMWD.pl