Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

KONTAKT

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
Home Wiadomości

Koszmar mieszkańców ul.Poniatowskiego pogłębia się. Przystanek tramwajowy powoduje coraz więcej problemów

KK przez KK
30 stycznia 2023
w Wiadomości, Wrocław
10
Koszmar mieszkańców ul.Poniatowskiego pogłębia się. Przystanek tramwajowy powoduje coraz więcej problemów

fot. Nasza Czytelniczka

Czy można jednym przystankiem tramwajowym zmienić życie wielu ludzi w koszmar? Jak najbardziej. O niesławnym przystanku na ul. Poniatowskiego pisaliśmy już jakiś czas temu. Jego pojawianie się wywróciło życie mieszkańców jednej z kamienic do góry nogami i to w bardzo tego słowa znaczeniu. Mimo licznych protestów i apeli magistrat pozostaje nieugięty. Nie zmienia się nic, a problem jeszcze się pogłębia.

Początek horroru sięga 2021 roku. Gdy mieszkańcy kamienicy przy Poniatowskiego 17 dowiedzieli się, że tuż obok ich okien ma powstać przystanek tramwajowy postanowili stanowczo zareagować. Jedna z nich, Pani Elżbieta, zorganizowała konferencję prasową we własnym mieszkaniu. Byliśmy tam wówczas i relacjonowaliśmy ich protesty oraz zarzuty.

Początkowo wydawało się, że walka została wygrana. Miasto odwołało swoją decyzję, przystanek nie powstał i można było pomyśleć, iż to koniec oburzającej historii. Nic bardziej mylnego. W grudniu ubiegłego roku sprawa wróciła, a miasto, choć jego przedstawiciele zapewniali że zgadzają się z mieszkańcami i stoją po ich stronie, postawiło na swoim. Od tej pory okoliczni mieszkańcy muszą liczyć się z ciągłym hałasem tramwajowym i pasażerami, którzy siłą rzeczy wysiadając z komunikacji miejskiej patrzą im prosto w okna.

– Miasto zaserwowało nam tzw. „smog akustyczny”, mimo iż przepisy unijne mówią swoje. Tędy przejeżdżają cztery linie tramwajowe, więc tutaj tak naprawdę co 5 minut przejeżdża tramwaj. Z każdego z nich słychać „linia nr 1, przystanek Poniatowskiego itd”. One są niby ściszane rano i wieczorem, ale niektóre tramwaje, zwłaszcza te nowoczesne są niezwykle głośne. My tutaj nie śpimy od godziny 4:30. Co pięć minut słychać otwieranie drzwi, wysiadanie pasażerów, hamowanie – mówi nam pani Elżbieta.

Problem pogłębia niekorzystne akustycznie zabudowanie terenu wokół Poniatowskiego. Na większej przestrzeni dźwięk rozchodzi się lepiej. Tam budynki stoją blisko siebie, co tylko niejako „podkręca” głośność. Dźwięk, jak to określa pani Elżbieta, „wchodzi mieszkańcom praktycznie do domów”.

– Na tym przystanku nie ma wiaty, nie ma gdzie schronić się przed deszczem. Pasażerowie chowają się więc do bramy i ja mam potem trudności, żeby w ogóle z niej wyjść. Pracuję na trzy zmiany, dziś przyszłam po nocce o szóstej rano, wykąpałam się, położyłam, a z przyczyn logistycznych muszę mieć niestety łóżko pod oknem. W efekcie do ósmej rano nie mogłam zasnąć, bo kierunek Kowale, bo kierunek Kromera, bo kierunek Karłowice – mówi jedna z sąsiadek pani Elżbiety.

Kolejny kłopot, który pojawił się niedawno, to tablica informacyjna z godzinami odjazdów tramwajów. Ma ona taką wysokość, że idealnie „zagląda” do okna jednej z mieszkanek. Oznacza to mocne światło wpadające prosto do jej domu przez większą część doby.

– Leżąc na kanapie mam całodobowy widok na tablicę informacyjną. Można tak naprawdę w każdej chwili zadzwonić do mnie i zapytać „za ile minut mam tramwaj?”. To nawet ludzie, którzy to montowali się śmiali i mówili, że w całym Wrocławiu nie widzieli czegoś takiego – opowiada załamana mieszkanka.

Mieszkańcy ślą skargi do miasta, proszą o interwencje, ale niczego to nie daje. Miał być zmierzony poziom dźwięku pod kątem tego czy nie jest za wysoki, ale również to nic nie zmieniło. Zdaniem pani Elżbiety miasto wręcz odwrotnie próbuje ich przekonać, że nie ma żadnego kłopotu. Wręcz przeciwnie, ten przystanek musi tam być z uwagi na osoby niepełnosprawne, dla których ma on być dużym ułatwieniem.

– Wyprodukowano film zamieszczony na portalu Youtube na kanale WroclawTV, który wygląda prosto w telewizji PIS-owskiej. Podstawiony został tam człowiek niepełnosprawny, który na 100% tutaj nie mieszka, bo nikt z nas go nie zna. Ten pan się wypowiada w imieniu wszystkich niepełnosprawnych. Ale nikt nie pomyślał, że tu faktycznie mieszka niepełnosprawny staruszek, który nie może otworzyć u siebie okna, bo cały czas widzi w nim obce osoby. Inny pan jest bardzo poważnie chory i również nie ma możliwości nic zrobić z uwagi na tą sytuację. Ja naprawdę rozumiem osoby niepełnosprawne, nikt z nas nie wie co będzie, ale żyjemy tutaj cały czas w jednym wielkim tramwaju. To wpływa na nasze zdrowie i psychikę – tłumaczy z wyraźnym zmęczeniem w głosie pani Elżbieta.

Spór trwa nadal, a przystanek stoi jak stał. Co mieszkańcom przyniesie przyszłość? Przekonamy się. Wrocławskie Fakty z pewnością będą dokładnie przyglądać się sprawie i jeszcze do niej wrócimy.

UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

WROCŁAW: Wypadek niedaleko stadionu. Ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym

Następny wpis

Wrocław z planami na ogólnopolskie centra szkoleniowe z zakresu elektryki i automatyki przemysłowej

Następny wpis
Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie elektryki oraz automatyki przemysłowej chce utworzyć Wrocław. Wnioski konkursowe o ich dofinansowanie - w ramach Krajowego Planu Odbudowy - złożyła gmina. Do końca marca okaże się, czy Wrocław otrzyma na nie pieniądze i będzie mógł zrealizować projekty.

Wrocław z planami na ogólnopolskie centra szkoleniowe z zakresu elektryki i automatyki przemysłowej

Komentowane 10

  1. Patka says:
    2 lata temu

    Cóż jak kros chce mieć spokoj od hałasu, jeżdżąc tramwajów to proponuje przeprowadzkę na wies.

    Odpowiedz
    • maciek says:
      2 lata temu

      Ale na wsi też by narzekali, że koguty pieją, że traktory warczą, że kombajny hałasują, że krowy muczą itd. więc nie dogodzisz.

      Odpowiedz
    • Andrej says:
      2 lata temu

      A ty jakas niedorozwinieta ? Co ma hałas jak ktoś stoi ci pod oknem i widzi wszystko.

      Odpowiedz
    • Romek says:
      2 lata temu

      Napisała że wsi od roku Wrocławianka

      Odpowiedz
  2. E says:
    2 lata temu

    Empatia jest zdolnością rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych innych osób. Umiejętność postawienia się w sytuacji innego człowieka i przyjęcia jego sposobu myślenia jest ważna w kontekście interakcjach społecznych. Empatia wiążę się też z kształtowaniem osobowości i dojrzałości emocjonalnej w młodym wieku. Może u niektórych osób się nie wykształciła? Nie każdy ma możliwość wyprowadzenia się na wieś lub tam gdzie nie ma tego koszmaru. Nikomu niczego złego nie życzę ale warto aby chociaż na chwilę mogli doświadczyć obecnej sytuacji mieszkańców przy Poniatowskiego . Widzę, że piszą tutaj Ci, którzy nie byli tutaj, nie słyszeli, nie widzieli a piszą bzdury

    Odpowiedz
    • Koala says:
      2 lata temu

      Pisze Pani o empatii, ale możemy empatować, że nie da się znieść hałasu, że jest jasno, że mało prywatności, jednocześnie analizując możliwe rozwiązania. Empatia nie polega na bezkrytycznym przyznaniu komuś racji, nawet jeśli dostrzegamy istotę problemu. Ten medal ma dwie strony, jedną z nich jest fakt, że ruch kołowy wszelkiego rodzaju jest uciążliwy, druga, że gdzieś te przystanki muszą być. Ja przez 40 lat mieszkałam z wieloma kubłami na śmieci pod oknami. Niech mi Pani wierzy, woli Pani hałas niż smród, zwłaszcza w lecie. Ale gdzieś te kubły musiały stać i innej opcji ich przestawienia nie było. Dopiero po przebudowie podwórka mam je z głowy. No i jakie miałam opcje? Albo uznać, że na razie nie da się inaczej, albo się wyprowadzić. To był mój wybór, że się nie wyprowadziłam, moja część odpowiedzialności za taką sytuację. Nie stać mnie było, nie wyprowadzam się, robiłam co mogę, żeby zminimalizować dyskomfort. Ale gdyby się już żyć nie dało, to bym się przeniosła choćby czasowo w inne miejsce, nawet kątem u krewnych czy znajomych mieszkać, i szukałabym rozwiązania. Niestety, nie zawsze możemy miec co chcemy. I mówię to z pełnym zrozumieniem dla Państwa dyskomfortu.

      Odpowiedz
  3. DENITRYFIKATOR2000 says:
    2 lata temu

    Masakra, współczuję takiego bagna pod domem. Mieszkałem kiedyś na legionów, balkon niestety od ulicy. Nie mówiąc że nie było sensu niczego trzymać na balkonie, poza kiepownicą, bo zaraz wszystko uj****e na czarno, hałas taki ze tv nie słychać z kanapy przy otwartym oknie. Ale po 1. Do spania porządne stopery do uszu. 2 Pani od tablicy świetlnej – 2-3 roletki w zależności od okna nie prześwitujące plus zasłony i nic się nie przedostanie. 3. Osobiście teraz bym jeszcze kupił porządny oczyszczać powietrza. 4. Dla zamożniejszych – okna dźwiękoszczelne 3 szybowe czy jakie tam polecaja. Na wszystko fakturę i do tej bandy pajaców z pisemem uzasadniającym i prosba o pokrycie kosztów.

    Odpowiedz
  4. Koala says:
    2 lata temu

    Współczuję, natomiast przez Jedności/Poniatowskiego tramwaje jeżdżą od wieeeelu dekad. Nie pojawiły się z dnia na dzień. Nie uszczęśliwiono tych Państwa niespodzianką. Po prostu jest to ruchliwa ulica z ruchem tramwajowym. Dziwaczne jest to, że ma się o to pretensje, skoro tak było od zawsze. Tablica świetlna? Wystarczą rolety lub zasłony zaciemniające. Ostatnio kupiłam taką zasłonkę w znanym szwedzkim sklepie za jakieś 70 zł.
    To, że ludzie patrzą komuś z parteru po oknach to raczej bzdura. Zazwyczaj piesi czują się skrępowani tym, że ludzie na parterze nie mają firan i wszystko widać. Co kogo obchodzi czyjeś mieszkanie, żeby się wgapiać? Nigdy sama się nie gapiłam komuś do mieszkania, ani nie widziałam, żeby ktoś to celowo robił.
    Poza tym, mieszkając na parterze trzeba się liczyć z tym, że inny jest poziom hałasu prywatności, że tak to ujmę. Nikt nikomu nie każe mieszkać na parterze. To jest wybór tych Państwa, że tam mieszkają. Inaczej by było, gdyby, jak u mojej znajomej, znienacka wywalili pod oknami ruchliwą ulicę i wielkie osiedle, których miało nie być.
    Za zasadne natomiast uważam narzekania na „gadające tramwaje”.

    Odpowiedz
    • MB says:
      2 lata temu

      Przeczytaj dokładnie o co chodzi. Nie jest problem hałas sam w sobie, tylko nowo zrobiony przystanek tramwajowy bezpośrednio pod oknami ludzi, którzy tam mieszkają od dekad. Czekający pasażerowie siadają ludziom na parapetach, zostawiają puszki i inne śmieci, sikają do bramy, itd.

      Odpowiedz
  5. Poli says:
    2 lata temu

    Jakoś jak przystanek był pod okazami innych mieszkańców to było dobrze tam tez nie było wiaty żeby się schować i ludzie stali w bramach …tez było słuchać ciagle informacje jaki tramwaj i jaki nr gdzie jedzie …przystanki nie mogą być rownolegle ze względu na brak przejazdu karetki bądź strazy jeśli tramwaje staną na przystankach . Zreszta już była taka sytuacja ….trzeba się przyzwyczaić

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 324 [Góra – Niechlów]

7 maja 2025
Tego jeszcze nie grali. Polsko-ukraińska awantura o zupę we Wrocławiu. [FELIETON]

Tego jeszcze nie grali. Polsko-ukraińska awantura o zupę we Wrocławiu. [FELIETON]

17 maja 2022
Przed nami Rowerowa Majówka

Przed nami Rowerowa Majówka

8 maja 2025
Four Points by Sheraton

Four Points by Sheraton – nowy rozdział w historii Hotelu Wieniawa

7 maja 2025
Osiedle Orawska Vita

Osiedle Orawska Vita na wrocławskim Ołtaszynie – III etap w przedsprzedaży

1
Nie trzeba wiele

Nie trzeba wiele, by pomóc – majowa akcja krwiodawstwa, a przy okazji dobre zakupy

1
Przed nami Rowerowa Majówka

Przed nami Rowerowa Majówka

1
Qualia 21 Biennale

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Wrocławska Wygrana Rodzina

Wrocławska Wygrana Rodzina – nowy program samorządu miejskiego

12 maja 2025
Przejście przez Śluzę Opatowicką

Przejście przez Śluzę Opatowicką to bezpieczne połączenie pieszo-rowerowe

12 maja 2025

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Qualia 21 Biennale
Kultura

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato
Biznes

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Wrocławska Wygrana Rodzina
Na sygnale

Wrocławska Wygrana Rodzina – nowy program samorządu miejskiego

12 maja 2025
Przejście przez Śluzę Opatowicką
Wiadomości

Przejście przez Śluzę Opatowicką to bezpieczne połączenie pieszo-rowerowe

12 maja 2025
Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne
Dolny Śląsk

Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne – porozumienie Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii

12 maja 2025
Krakowski weekend na Wrocławskich
Komunikacja i Rozkład Jazdy

Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych [10 – 11 maja 2025]

9 maja 2025

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Kontakt

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad
  • Zdrowie

Ostatnie aktualności

Qualia 21 Biennale

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT