Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

KONTAKT

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
Home Wiadomości

Fake newsy przeniosły nas w epokę postprawdy

KK przez KK
24 sierpnia 2022
w Wiadomości
0
Fake newsy przeniosły nas w epokę postprawdy

Fake news to termin, który w ciągu ostatnich kilku lat zrobił niesamowitą karierę. Słychać je wszędzie, zarówno w dyspucie naukowej, mediach jak i w zwykłej rozmowie przechodniów. I choć samo zjawisko nie jest nowe a można powiedzieć że jest niezwykle stare to swoją popularność zawdzięcza tzw. nowym mediom, mediom społecznościowym. Ich charakterystyki nie trzeba chyba nikomu opisywać bo każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu korzysta z Facebooka, Instagrama, YouTube i innych. Ich cechą wspólną jest egalitaryzm dostępu i niemalże pełna swoboda publikowania treści. Każdy w dowolnym momencie może powiedzieć wszystko nie ważne czy jest to prawda, fałsz, niedopowiedzenie czy celowe zaniechanie. Przy pomocy tych narzędzi powstają fake newsy. W tym artykule przyjrzę się zjawisku fake newsów i wykreowanej przez nie epoki postprawdy.

Po wynalezieniu prasy drukarskiej w XV wieku wiadomości (zarówno prawdziwe, jak i fałszywe) mogły rozprzestrzeniać się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ta technologia oznaczała, że ​​książki i inne dokumenty można było produkować znacznie szybciej niż jakiekolwiek pismo odręczne. W połowie XVIII wieku prasa drukarska pomogła w rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości o Jerzym II, który był wówczas królem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Król stanął w obliczu buntu. Fałszywe wiadomości o chorobie króla zostały wydrukowane ze źródeł po stronie rebeliantów. Nie minęło dużo czasu, zanim te historie dostrzegły inne drukarnie, które następnie opublikowały je powielając fake news. Zaszkodziło to publicznemu wizerunkowi króla i chociaż bunt się nie powiódł, to to wydarzenie już w tedy pokazało, jak można wykorzystać fałszywe wiadomości do próby zmiany opinii ludzi. To samo dzieje się dzisiaj, gdy fałszywa historia jest publikowana celowo, aby skrzywdzić kogoś innego. Niestety, jeśli nie jest sprawdzane pod kątem faktów i jest udostępniane przez osoby lub organizacje myślące, że to prawda, z których niektórzy mogą mieć wielu obserwujących, zaczyna być traktowana poważnie, a im więcej jest udostępniane, tym szybciej się rozprzestrzenia zazwyczaj w sposób niekontrolowany.

W poprzednich artykułach powoływałem się na ciekawe książki napisane przez błyskotliwych autorów. Tym razem chciałem przywołać przykład a właściwie wypowiedz mojej sąsiadki Krystyny lat 70 kilka która stwierdziła że wąsaty pan z pod piątki, notorycznie jest widywany w klubie ze striptizem a pikanterii miał dodać fakt że jest żonaty od kilku dekad. Chociaż fake news według słownika PWN to nieprawdziwe, fałszywe wiadomości, najczęściej rozpowszechniane przez tabloidy w celu wywołania sensacji, bądź zniesławienia kogoś (najczęściej polityka) to przyjmując że moja sąsiadka byłaby tabloidem (chociaż niewiele jej brakuje przynajmniej na skalę lokalną) a wąsaty Pan znanym politykiem struktur rządowych, mielibyśmy aferę na skalę europejską. Fake newsy podobnie jak dezinformacja mogą być spowodowane niewiedzą, nie sprawdzeniem źródła informacji lub faktu, chęcią „zaistnienia w sieci” a nawet celowym atakiem na daną osobę, firmę czy instytucję. Proces rozchodzenia się tego typu informacji jest bardzo ciekawy. Tabloidy stosują chwytliwe tytuły, które mają na celu zainteresować odbiorcę i zmusić do wejścia na daną stronę, jednocześnie często nawet nie odwołując się do rzeczywistej treści artykułu. Tak powstają clickbaity, które później są rozpowszechniane (szerowane) w Internecie i w mediach społecznościowych a cała informacja dystrybułowana w ten sposób, chociaż fałszywa rozchodzi się jak świeże bułeczki utrwalając nieprawdziwy obraz sytuacji.

Chociaż większość z fake newsów ma charakter internetowej paplaniny bez większej refleksji to część z nich może być zaplanowanymi akcjami ukierunkowanymi na szerzenie dezinformacji, podkopywanie zaufania do tej czy innej opcji polityczne czy ogólne szerzenie defetyzmu i dzielenie społeczeństwa. Co ciekawe część analityków zauważa liczne powiązane ze sobą konta których zadaniem jest podsycanie algorytmów wyszukiwarek tak żeby dana informacja znalazła się jak najwyżej na liście wyszukiwani przez co zyskuje swoistą legitymizację, ponieważ zazwyczaj nie sprawdzamy informacji w kilku źródłach. W polskiej cyberprzestrzeni mediów społecznościowych możemy obserwować siatki powiązań które prowadzą do zdynamizowania przekazu informacji utrwalając daną wizję rzeczywistości. Ciekawe badania na ten temat dotyczące polski prowadzi Atlantic Council dotyczą one np. tego jak były dystrybułowane fake newsy dotyczące pandemii Covid-19, szczepień czy obecnie wojny w Ukrainie i uchodźców Ukraińskich w Polsce. Siatka ta działa na zasadzie przekaźników i wzmacniaczy których zadaniem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców utrwalając dany przekaz często w postaci fake newsa.

Niesprawdzone źródła, sensacyjne historie i pogoń za newsem pozwalają na budowanie złudnej wizji rzeczywistości a przez to podejmowanie niewłaściwych decyzji np. politycznych ale też finansowych. Te czynniki doprowadziły do ukłucia terminu postprawdy i epoki postpawdy w której obecnie żyjemy, a charakteryzuje się ona tym, że obiektywne fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej a prym wiedzie odwoływanie się do emocji i osobistych przekonań a więc to jak było w rzeczywistości ma mniejsze znaczenie ponieważ dla większości odbiorców jest to mniej ciekawe niż historia wymyślona przez kogoś dla uzyskania większej liczby wyświetleń. To straszne ale prawdziwe.

Na co dzień nie zajmuje się wyszukiwaniem i sprawdzaniem fake newsów tzw. fact-checkingiem ale miałem okazję przyjrzeć się jak rozprzestrzeniał się fake news. Akurat szukałem materiałów na swój YouTubowy kanał i natknąłem się na informację o tym, że w Rosji powstała tamtejsza wersja znanej sieci McDonald która kilka tygodni wcześniej wycofała się z Rosji ze względu na atak na Ukrainę. Pomyślałem, że to świetny materiał do przygtowania na YT i będzie „dobrze się klikał”. Bardzo szybko znalazłem wiele źródeł potwierdzające tą informację. Źródła internetowe pokazywały rządowe dokumenty w tej sprawie, nagrania przedstawiające otwarcie pierwszej restauracji o łudząco podobnym logo która miała nazywać się Wujek Wania (Dziadzia Wania). Wszystko składało się w całość a oczami pobudzonej wyobraźni widziałem już rosnące statystyki i tysiące odtworzeń. Po dłuższej chwili i dogłębnemu sprawdzeniu okazało się że taka firma nie powstała ani nie powstanie a istniejący podmiot Dziadzia Wania rzeczywiście jest powiązany z gastronomią ale tak jak przed wycofaniem McDonalda z Rosji tak i po dalej, produkuje żywność konserwowaną. Nawet na stronie firmy pojawiało się dementi tego fake newsa ale kto już by to czytał kiedy w świat poszła informacja, że Rosjanie są tacy przedsiębiorczy i bardzo szybko zagospodarowali lukę.

To tylko przykład z którym spotkałem się dosyć niedawno ale pokazuje w jaki sposób bardzo łatwo możemy się stać ofiarami epoki postprawdy. Pisząc to zastanawiam się ile raz dzisiaj przeczytałem czy wysłuchałem czegoś co jest fake newsem i ile kłamstw mogłem powielić. Żeby na koniec nie zostawiać czytelnika w sytuacji bez wyjścia podpowiem, że w Polsce na bieżąco działa kilka dobrze działających organizacji pozarządowych które zajmują się śledzeniem Fake newsów i ich ujawnianiem. Wszystkim jednak sugeruje korzystanie ze sprawdzonych źródeł i dogłębną weryfikację co bardziej ciekawych i porażających „faktów” z którymi się spotykamy codziennie.

Autor: dr Karol Kwietniewski – specjalizuje się w zagadnieniach stabilności politycznej
na obszarze postradzieckim, propagandzie, dezinformacji oraz walce informacyjnej.
Twórca kanału YT – Wojna o pokój

Jeżeli interesujesz się tematem cyberbezpieczeństwa to koniecznie musisz przejrzeć nasze Social Media, na których znajdują się podcasty oraz webinary poświęcone tej tematyce.

Strona NCI: https://nci.org.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/instytutcyberbezpieczenstwa

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCWbOisE_jIDMfYaOJzUvNnA

Tagi: NCI
UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Bardzo ważne zwycięstwo. Reprezentacja Dolnego Śląska udanie rozpoczyna strefową część UEFA Region’s Cup!

Następny wpis

W czwartek półfinały Beckhoff SGP3 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

Następny wpis
W czwartek półfinały Beckhoff SGP3 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

W czwartek półfinały Beckhoff SGP3 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 324 [Góra – Niechlów]

7 maja 2025
Tego jeszcze nie grali. Polsko-ukraińska awantura o zupę we Wrocławiu. [FELIETON]

Tego jeszcze nie grali. Polsko-ukraińska awantura o zupę we Wrocławiu. [FELIETON]

17 maja 2022
Przed nami Rowerowa Majówka

Przed nami Rowerowa Majówka

8 maja 2025
Four Points by Sheraton

Four Points by Sheraton – nowy rozdział w historii Hotelu Wieniawa

7 maja 2025
Osiedle Orawska Vita

Osiedle Orawska Vita na wrocławskim Ołtaszynie – III etap w przedsprzedaży

1
Nie trzeba wiele

Nie trzeba wiele, by pomóc – majowa akcja krwiodawstwa, a przy okazji dobre zakupy

1
Przed nami Rowerowa Majówka

Przed nami Rowerowa Majówka

1
Qualia 21 Biennale

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Wrocławska Wygrana Rodzina

Wrocławska Wygrana Rodzina – nowy program samorządu miejskiego

12 maja 2025
Przejście przez Śluzę Opatowicką

Przejście przez Śluzę Opatowicką to bezpieczne połączenie pieszo-rowerowe

12 maja 2025

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Qualia 21 Biennale
Kultura

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato
Biznes

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Wrocławska Wygrana Rodzina
Na sygnale

Wrocławska Wygrana Rodzina – nowy program samorządu miejskiego

12 maja 2025
Przejście przez Śluzę Opatowicką
Wiadomości

Przejście przez Śluzę Opatowicką to bezpieczne połączenie pieszo-rowerowe

12 maja 2025
Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne
Dolny Śląsk

Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne – porozumienie Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii

12 maja 2025
Krakowski weekend na Wrocławskich
Komunikacja i Rozkład Jazdy

Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych [10 – 11 maja 2025]

9 maja 2025

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Kontakt

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad
  • Zdrowie

Ostatnie aktualności

Qualia 21 Biennale

„Qualia” – 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025

12 maja 2025
Targi Dobry Design na lato

Targi Dobry Design na lato – najciekawsze polskie marki ponownie we Wrocławiu

12 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT