Ministerstwo Finansów poinformowało, że wszystkie samorządy w Polsce otrzymały wczoraj łącznie 8 mld zł. To dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego podzielone algorytmem opartym na obiektywnych danych.

Szczegółowe prognozy dotyczące podziału środków gminy, powiaty i województwa otrzymały 29 października br. Pieniądze, które już wpłynęły na rachunki bankowe samorządy będą mogły wydać na co chcą, zgodnie ze swoimi potrzebami – czy to na działania bieżące czy np. na inwestycje. Przekazanie tych środków premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w trakcie prezentacji programu Polski Ład w Kamieńcu Ząbkowickim w sierpniu br., co relacjonowaliśmy w naszym serwisie.

Na konta wszystkich jednostek samorządu terytorialnego trafiły dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł. Pieniądze te będą dodatkowym wsparciem dla samorządów. Dzięki nim w przyszłym roku samorządy nie odczują zmian związanych z historyczną obniżką podatków, które wprowadził Polski Ład. Uwzględniając powyższe zasilenie w 2022 r. samorządy nie będą miały mniejszych dochodów niż same sobie prognozowały – podkreśla wiceminister finansów Sebastian Skuza.

8 mld zł to wsparcie od państwa, będące uzupełnieniem subwencji ogólnej. Podział środków na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego uwzględniał, oprócz wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT planowanych na 2022 r., również ich poziom zamożności ustalony na rok 2022 r. Łączne dochody samorządowe z tytułu PIT i CIT w 2022 r. (łącznie z 8 mld zł) będą wyższe o 10,3% od dochodów prognozowanych przez same JST przed ogłoszeniem Polskiego Ładu.

  • Od 2022 r. dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Dla samorządów to gwarancja dochodów i ułatwienie przy planowaniu i realizacji budżetów.

Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają zwiększoną subwencję rozwojową, która im to wynagrodzi. Dzięki temu dochody JST będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne. Takie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla JST ponieważ zapewnia bardziej równomierne zasilenie budżetów w odróżnieniu od rozwiązania polegającego na zwiększonych udziałach w PIT. Subwencja rozwojowa będzie szczególnie korzystna m.in. dla mniej zamożnych samorządów, np. małych gmin wiejskich. Mechanizm korekcyjno-wyrównawczy zostanie oparty na bieżących wpływach z PIT i CIT. To oznacza lepsze dopasowanie wysokości subwencji i wpłat janosikowego do aktualnej sytuacji finansowej.

W celu wzmocnienia projektów inwestycyjnych, samorządy będą otrzymywać na nie dodatkowe pieniądze (nowa część subwencji ogólnej – część rozwojowa) dzielone algorytmem. To będzie sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi kraju i zapewniać stały dopływ pieniędzy na inwestycje. Subwencja rozwojowa będzie mogła być przeznaczona również na wydatki bieżące. O tym na co trafią pieniądze, będzie decydować rady gmin, powiatów i sejmiki województw.

Poprzez: PAP MediaRoom

„Podczas Świąt zwróćmy uwagę, czy nasi bliscy nie mają problemów z pamięcią” – apeluje profesor psychiatrii z Wrocławia

Poprzedni artykuł

Jacek Magiera: “Osoba trenera zawsze musi być supermanem. Nie może mieć słabości” [STUDIO FAKTY]

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.