6 maja mija 75 lat od upadku Festung Breslau. W związku z tym, Wrocław przygotował specjalny, historyczny serwis internetowy.
„75 lat powojennego Wrocławia” to obszerne i atrakcyjne kompendium wiedzy. Znajdziemy w nim serię archiwalnych zdjęć miasta, zrujnowanego po upadku twierdzy, z ich współczesnymi odpowiednikami. To także cykl wykładów historyków – już dostępne są m.in. opowieści prof. dr hab. Antoniego Dudka oraz dr Marka Mutora, dyrektora Centrum Historii Zajezdnia. Od 1 do 22 maja zaplanowano łącznie 15 wykładów o historii Wrocławia. W portalu znajdziemy również dokument „Wrocław. Imiona Miasta” z udziałem historyka Normana Daviesa. W programie „75 lat powojennego Wrocławia” są również codzienne spacery po mieście online czy Wirtualna Noc Muzeów, zaplanowana od 15 do 17 maja.
Inaczej planowaliśmy te dni. Miała być wystawa w Rynku, spotkania, radość i refleksja. Jak wszystko jednak i to musieliśmy przenieść w przestrzeń wirtualną. Przenieśmy się w czasie. Ale przenieśmy się tylko na chwilę, tak, aby pamięć wydarzeń sprzed lat zainspirowała nas do budowania Wrocławia z miłością tu i teraz – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pierwszy szturm na niemieckie miasto rozpoczął się w lutym 1945 roku. Sowieci dwukrotnie podjęli próbę zdobycia Breslau. W oblężonym mieście coraz większym problem był brak amunicji. Decyzja o zakończeniu obrony twierdzy zapadła na początku maja 1945 roku. Komendant Festung Breslau, generał Hermann Niehoff, podpisał kapitulację 6 maja w Villi Colonia, znajdującej się przy obecnej ulicy Rapackiego. Według historyków, w wyniku oblężenia, Wrocław został zrujnowany nawet w 70 procentach.
LINK DO PORTALU: www.wroclaw.pl/portal/75-lat-powojennego-wroclawia