W 48-godzinnym konkursie programistycznym Hackathon dla Miast odbywającym się w ramach cyklu wydarzeń zapowiadanego w naszym portalu GovTech Festival wyróżniono twórców czterech najlepszych projektów. Poza nagrodą w postaci 30 tys. zł zwycięskie zespoły mają teraz szansę przetestować swoje innowacyjne pomysły w wybranych samorządach.

Zespół KLAMP został nagrodzony za stworzenie „Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” dla miasta Chełm. W jednym miejscu łączy on dane pochodzące m.in. z sanepidu, urzędu miasta oraz firm odbierających odpady. Platforma komunikacyjna (Discord) okazała się strzałem w dziesiątkę, kanały informacyjne, pomoc organizatorów, wsparcie mentorów. Wszystko to miało ogromne znaczenie w procesie wytwórczym oprogramowania MVP jakie dostarczyliśmy jako zespół – powiedziała liderka zespołu KLAMP Paulina Przychodzeń.

Kolejnemu wyzwaniu z zakresu opracowania generatora lokalnego biznesu w Stargardzie najlepiej sprostała ekipa o nazwie Rzeszów Smart Team. Owocem wysiłku programistów stała się strona internetowa „znani-lokalnie.pl” wraz z aplikacją mobilną, która promuje zakupy u lokalnych przedsiębiorców, wprowadza elementy grywalizacji i system lojalnościowy. Chcieliśmy uzyskać platformę łatwą do wdrożenia i użytkowania, a zarazem pozwalającą lokalnym przedsiębiorcom konkurować z większymi podmiotami w sprzedaży online. Dodatkowym walorem jest w niej korzystanie z tożsamości zakupowej mieszkańców. Każdy z zespołów wpisywał się w te założenia – zapewniał prezydent Stargardu Rafał Zając.

Za stworzenie „Agregatora mobilności mieszkańców” dla wyzwania w zakresie mobilności w Świdniku nagrodzono zespół AiRonmen. Przygotował on platformę integrującą informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych (przykładowo kamer, Zarządu Transportu Miejskiego, Głównego Urzędu Statystycznego). Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy, a także doceniamy wysiłek organizatorów i miast. Bardzo cieszymy się z wygranej i nie możemy doczekać się uruchomienia naszego systemu w Świdniku – powiedział lider zespołu AiRonmen Adam Radomski.

Zespół GBX Soft otrzymał nagrodę za wyzwanie z zakresu energetycznej transformacji miast w Zduńskiej Woli. Zaproponował on narzędzie informatyczne „Stop Smog” pozwalające obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania.

Najważniejszym elementem tego wydarzenia było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach biorących udział w naszym wydarzeniu – powiedziała pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.

W weekendowym konkursie programistycznym zorganizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska udział wzięło 45 zespołów. – łącznie prawie 200 programistów z całej Polski. Uczestnikom zaoferowano możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Rozwiązania wypracowane w tym Hackathonie dla Miast pokazują, jak wychodzenie z pandemii i rozwój powinny wyglądać w dłuższej perspektywie. Dziękuję wszystkim za udział i mam nadzieję, że te zwycięskie rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców – stwierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Więcej informacji o Hackathonie dla miast oraz zwycięskich projektach znajduje się na stronie hackathondlamiast.pl

Poprzez: PAP MediaRoom

Niewydolność serca może być leczona innowacyjną metodą – odkrycia w dziedzinie nauk medycznych dokonane we Wrocławiu

Poprzedni artykuł

Matka, ale skrajnie nieodpowiedzialna – małe dziecko nie było bezpieczne

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.