Profesor Janusz Sztumski otrzymał tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczystość odbyła się 7 kwietnia w Auli Leopoldyńskiej. Wydarzenie poprzedziło XXIII Międzynarodowe Seminarium z cyklu „Metodologia Badań Systemów Społecznych”.
Wszystkich dokonań Pana Profesora nie sposób wymienić w krótkim wpisie. Mimo, że 91-letni dziś Pan Profesor w 2000 r. przeszedł na emeryturę, zawiesił aktywność zawodową dopiero 4 lata temu. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wyróżnienia i życzę dużo zdrowia oraz siły na dalsze lata! – napisał na swoim facebookowym profilu Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Janusz Włodzimierz Sztumski ur. 9 maja 1930 r. w Borysławiu, em. prof. zw. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Po studiach prawniczych w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w latach 1948-1952 i uzyskanym magisterium z prawa pracował w przemyśle węglowym. W 1953 r. podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniw. Warszawskiego, które ukończył w 1955 r. uzyskując magisterium z filozofii w zakresie logiki, w seminarium prof. Tadeusza Kotarbińskiego. W 1955 r. został zatrudniony w Katedrze Logiki w Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Natomiast w 1959 r. ze względu na zmianę swoich zainteresowań naukowych został przeniesiony do Katedry Socjologii, która kierował prof. Tadeusz Szczurkiewicz. W tejże Katedrze przygotował pracę doktorską pt. Psychosocjogeneza niektórych modeli myślenia potocznego, którą obronił w 1963 r. na Wydziale Humanistycznym UMK. W 1967 r. uzyskał habilitację z socjologii za pracę pt. „Kształtowanie się i funkcjonowanie bodźców ekonomicznych i pozaekonomicznych w wybranych przedsiębiorstwach przemysłowych województwa bydgoskiego”, za którą otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki. W 1967 r. został mianowany kierownikiem Kat. Historii Filozofii i Myśli Społecznej UMK. Jednak ze względu na swoje zainteresowania socjologią w 1968r. przeszedł do Wydziału Ekonomicznego UMK na stanowisko kierownika Zakładu Socjologii, Teorii Organizacji i Zarządzania, pełniąc równocześnie funkcję prodziekana. W latach 1974-1977 pracował w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na stanowisku kierownika Zakładu Socjologii Pracy i Przemysłu oraz dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii. W 1974 r. uzyskał tytuł prof. nadzwyczajnego. W okresie 1977–1980 pełnił urząd rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1980 r. uzyskał tytuł prof. zwyczajnego. W latach 1980-1981 pełnił funkcję kierownika Zakładu Socjologii Pracy WSNS w Warszawie. W 1982 r. powraca do Uniwersytetu Śląskiego i zostaje kierownikiem Zakładu Metodologii Badań Społecznych i przez kilka kadencji zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ. W Uniwersytecie tym pracuje do 2004 r., pomimo że w 2000 r. przeszedł na emeryturę. W 2000 r. podejmuje pracę w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach i kieruje Katedrą Socjologii oraz pełni obowiązki dyrektora Instytutu Nauk Społecznych do 2018 r.
źródło: Uniwersytet Wrocławski