Jesteśmy #BliżejHistorii, więc zaglądamy do kalendarium Wrocławia. W tym wypadku znajdujemy się także #BliżejKultury 14 czerwca 1985 roku otwarto ekspozycję Panoramy Racławickiej. Dziś przybliżamy historię jednego z symboli stolicy Dolnego Śląska.
Panorama Racławicka to obraz olejny, który przedstawia bitwę pod Racławicami z 1794 r. To jeden z najważniejszych momentów insurekcji kościuszkowskiej. Wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę pokonały wówczas rosyjską armię.
Obraz, który namalowany został przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, w latach 1894-1944 wystawiany był we Lwowie. Do Wrocławia trafił po wojnie. W obecnym Muzeum Narodowym wystawiono jego fragmenty.
Władze postanowiły, że wybudowana zostanie rotunda, w której to będzie można podziwiać ekspozycję. Otwarcie nastąpiło 14 czerwca 1985 roku.
Panorama Racławicka w latach 1894-1944 wystawiana była we Lwowie. Po wojnie trafiła do Wrocławia, gdzie wystawiano tylko jej fragmenty w obecnym Muzeum Narodowym. Wiele lat zajęło władzom wybudowanie rotundy, w której do dziś można podziwiać dzieło w całości. Wczoraj obchodziliśmy okrągłą rocznicę. Dokładnie 14 czerwca 1985 roku miało miejsce otwarcie ekspozycji dla zwiedzających.
Filip Macuda foto: mnwr.pl